Čo je toxoplazmóza
Jednou z najobávanejších a najviac diskutovaných antropozoonóz (nákaz prenosných zo zvierat na človeka) predovšetkým budúcich mamičiek je toxoplazmóza. Pôvodcom ochorenia je heteroxenní (vícehostitelská) kokcídiami Toxoplazma gondii, definitívnym hostiteľom (organizmus, v ktorom parazit dosahuje pohlavnej zrelosti a množia sa) je mačka a medzihostiteľa (prebehne v ňom len časť vývojového cyklu, avšak parazit tu nedosiahne pohlavnej zrelosti) je široké spektrum vtákov a cicavcov vrátane človeka.
Pôvodca ochorenia bol opísaný už v roku 1908, tkanivové cysty v roku 1900. Choroba je rozšírená po celom svete, väčšinou prebieha latentne (bez príznakov).
Vyskytuje sa v troch formách:
tachyzoity - takmer všetky bunky v organizme - akútnej fázy (mlieko)
bradyzoity - tkanivové cysty - chronická fáza (mäso)
sporozoity - vo vysporulované oocystě (trus)
prenos nákazy
Medzihostitelia, vrátane človeka, sa nakazí vysporulovanými oocystami alebo požraním nedostatočne tepelne upraveného mäsa obsahujúceho tkanivové cysty. Vylučovanie oocýst trusom mačiek prebieha asi u 1% mačiek z celej populácie. Najrizikovejšou skupinou sú mačiatka od 3 do 7 mesiacov veku. Mačky vylučujú masívne oocysty iba raz a potom sa vytvára celoživotná imunita. Napriek tomu môže dochádzať ku krátkodobému vylučovanie oocýst, predovšetkým v čase výrazného oslabenia, napr. Silnú infekcií (FeLV, FIP, FIV ...) izosporami, môže dôjsť k opätovnému vylučovaniu oocýst (riziko asi u 10-12% prípadov mačiek nakazených toxoplazmózou). Ak mačky chováme iba doma, je vylučovanie oocýst výrazne obmedzené a nebezpečenstvo infekcie je teda minimálna za predpokladu, že je kŕmime komerčnými diétami a zásadne je nekŕmim surovým mäsom, príp. vnútornosťami, alebo je kŕmime mäsom tepelne opracovaným varom alebo zmrazením na -18 ° C do -20 ° C po dobu najmenej 3 dní, čím parazita devitalizujeme.
Pes je rovnako ako človek medzihostiteľom Toxoplazma gondii, nevylučuje oocysty a nie je teda priamym zdrojom infekcie. K nakazeniu človeka od psa by mohlo dôjsť iba požraním surového psieho mäsa bez predošlého tepelného opracovania. Ďalšími medzihostiteľa sú ovce, kozy, hovädzí dobytok, ošípané, králiky, zajace, ale tiež napríklad kengury a delfíny.
Prevencia prenosu oocýst
Dodržujte bežné zásady osobnej hygieny aj hygieny chovu (pravidelné odstraňovanie trusu a dezinfekcia mačacích toaliet), tieto úkony robí výhradne partner budúce mamičky. Ovocie i zeleninu dôkladne umývajte, chráňte pred muchami, švábmi a podobným hmyzom.
U indoorových mačiek stačí trus vyšetrovať preventívne 2x ročne. U mačiek s nekontrolovateľným pohybom (outdoorové mačky) nemožno infekciu zabrániť vzhľadom k lovu hlodavcov a vtákov, takým zvieratám vyšetrujeme trus do veku 2 rokov aspoň 1-krát mesačne a neskôr raz za štvrť roka. V prípade zistenia vylučovania oocýst trusom sa pristupuje k okamžitej liečbe.
Oocysty Toxoplazmy gondii sa pomerne často nachádzajú v detských pieskoviskách a v hline, čo súvisí so zvykom mačiek zahrabávať trus do sypkého substrátu. Doporučujeme preto pieskovisko na noc zakrývať a pri záhradníckych prácach používať rukavice.
Prevencia infekcie z mäsa, vajec a mlieka
Mäso dostatočne tepelne upravte, predovšetkým budúce mamičky by nemali konzumovať "tatarák", krvavé bifteky, pozor na ochutnávanie surového mletého mäsa a pod. Pri manipulácii so surovým mäsom sa vyhnite kontaktu so sliznicami úst, očí, ruky i kuchynské náčinie, ktoré prišlo do styku so surovým mäsom riadne umyte. Aj vajcia je treba dobre uvariť, nepite nepasterizované alebo nesvařené mlieko z domácej produkcie.
klinické príznaky
Klinické príznaky sa prejavujú najčastejšie u mladých zvierat. Patrí sem nechutenstvo, apatia, zvýšená teplota, krátkodobé zvracanie, hnačky, dyspnoe, výtok z nosa, kŕče, poruchy pohybu, parézy, agresivita.
frekvencia výskytu
Špecifické protilátky sa u mačiek vyskytujú v 30 - 40% zdravej populácie, zatiaľ čo klinická toxoplazmóza postihuje nie viac ako 1% populácie. V našej republike sa protilátky u ľudí vyskytujú u 20 - 30% populácie v závislosti od stravovacích návykoch a veku. Diagnostika u ľudí sa vykonáva vyšetrením vzorky krvi serologickými metódami. U zvierat vyšetrením vzorky krvi, trusu alebo mäsa.
liečba
K liečbe toxoplazmózy sa používajú antibiotiká - klindamycín, spiramycín, pyrimetamín.
Autor článku: MVDr. Marek Galbinec a MVDr. Marcela Horková (c) 2006 VETCENTRUM Duchek sro