Rovnako ako sú rozdielni ľudia, rozdielne povahy majú taky psi. K tomu, ako sa utvára charakter psa v priebehu jeho života, prispieva veľa faktorov. Formovanie jeho vývoja začína už v najranejšom šteňacom období, keď prichádza do kontaktu so svojimi súrodencami z rovnakého vrhu a svojou mamou alebo rodinou chovateľa.
Tu hrá významnú úlohu:
Akú hierarchiu zaujímal váš pes vo vrhu - bol stále v popredí, alebo bol ostatnými súrodencami odstrkovaný, alebo dokonca šikanovaný?
Mala šteňatá voľný výbeh, alebo bola držaná v ohrade alebo v dome?
Dochádzalo k intenzívnemu kontaktu s cudzími ľuďmi, alebo len s rodinou majiteľa?
Svoje stopy však zanecháva aj spoločný život s prípadným predchádzajúcim majiteľom aj prenikavé zážitky, ako je presťahovanie, náhla zmena majiteľa, pobyt v útulku alebo útoky cudzích psov.
V neposlednom rade majú veľký význam terajšej životné podmienky.
Ako intenzívne je váš vzájomný vzťah?
Aký má váš pes výbeh, nakoľko je psychicky vyťažený?
Má váš pes sociálny kontakt s inými ľuďmi a psami?
Koľko času spolu strávite?
Ako často je ponechávaný osamote?
Kto u vás rozhoduje - vy, alebo pes?
Váš pes registruje všetko okolo seba, činí si svoje závery a zodpovedajúcim spôsobom reaguje. Vie presne, či ste unavení alebo zle naladení, a tiež - ako si vás omotať okolo prsta. Eviduje všetky vaše silné a slabé stránky a využíva ich vo svoj prospech. To je normálne. Jeho život je riadený pudy a inštinkty, nie logikou a morálkou. Takisto vy svojím správaním ovplyvňujete jeho správanie. Ak máte strach z búrky, bude pes reagovať tiež panicky ... Ak budete neustále trpezlivo zdvíhať loptičku zo zeme, bude ho neustále púšťať z papule u vašich nôh.
Nezávisle na tom, aké skúsenosti váš pes mal alebo má, zaručene prejavuje jeden z troch hlavných charakterových čŕt, ku ktorým možno každého psa, jedno aké rasy, zaradiť:
Váš pes reaguje na vaše pokyny buď pasívne, alebo aktívne. Len veľmi málo psov reaguje na začiatku tréningu neutrálne, teda perfektne a bezchybne.
pasívne pes
K pasívnym zástupcom patria všetci psi, ktorí jednoducho odmietajú spolupracovať. Často sa separujú a chcú byť ponechaní v pokoji. Majú vlastnú hlavu. Voči návštevám však môžu byť naraz super-aktívny. Na "rušiteľa pokoja" potom mocne vrčí alebo ho dokonca uhryznú.
Váš pes patrí do tejto skupiny, ak u neho zistíte nasledujúce formy správania:
Ignoruje vaše požiadavky, pričom sa stavia ako hluchý a slepý.
Obráti sa k vám s ľadovým pokojom chrbtom.
Ľahne si a zavrie oči, hoci ho voláte.
Odbehne jednoducho preč a zaoberá sa zaujímavejšími vecami, ako je lov vtákov, prerývane záhrady atď.
Má strach z nových situácií, predmetov, ľudí alebo z cudzieho prostredia.
Chňapne po vás, ak chcete presadiť svoje požiadavky.
Rád by všetky vaše návštevy a priateľov ihneď zahnal.
Ak sa z vyššie uvedených vlastností nejaká hodí na vášho psa, pravdepodobne sa objavujú aj iné problémy, ako vytrvalý štekot, vášeň stále niečo ničiť alebo loviť.
aktívne pes
Toto sú pekná Čertova kvietky, priamo všeumělci. Psy, ktorí vyzerajú, že sa nikdy neunaví. Sú to uzlíčky plné energie, ktoré od nás neustále niečo vyžadujú. Väčšinou pritom ide o skutočne inteligentné zvieratá. Veľmi rýchlo sa učí a potrebujú provokovať. Od svojho majiteľa vyžadujú akciu. Chodiť stále len priamo je pre nich príliš nudné. Bohužiaľ neustála túžba po pohybe bráni týmto psom, aby sa poriadne sústredili. Ak sa váš psík prejavuje hyperaktívny, je dôležité, aby ste vy zostali úplne v pokoji. Nepristupujte na žiadne hlúposti.
Dôvody pre nadmernú aktivitu
Tiež tu existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu vyvolávať nadmerne činorodej správania. Nie je to len hlad po nových veciach, ktorý psa aktivuje. Zvýšenú aktivitou sa pokúša hocikedy tiež odstrániť stres, do ktorého ho uviedol strach, bolesť, nevyťaženosť, pohlavný pud, zmätok atď.
Strach - hluk ulice, agresívny susedov pes, veľkí ľudia s hrubým hlasom atď.
Bolesť - telesná bolesť je stresový faktor, ktorý sa neľahko rozpoznáva. Psy sa nahlas ozvú až vtedy, keď je bolesť takmer neznesiteľná.
Nevyťaženosť - psy sú od prírody zvyknutí na svorku a potrebujú spoločnosť. Očakávajú, že sa ich majitelia chopí aktivity. Pes sa nedokáže sám zmysluplne zamestnať. Psy sú na svojich majiteľoch závislí a čakajú na to, že zahájite nejakú akciu (hra, prechádzka ...). Pokiaľ je pes prinútený 22 hodín nič nerobiť, vybije si celý prebytok energie počas dvojhodinovej prechádzky alebo výcviku a nie je takmer k zvládnutiu. Psy potrebujú aspoň tridsať minút divokého vyčíňanie, a až potom sú schopní sa sústrediť na dlhší výcvik. Skúste svojmu psovi preto ponúknuť pár zmien, noviniek. Hodinu denne sa s ním prechádzať je strašne málo. Vezmite ho so sebou vždy, keď je to možné. (Dokonca, keď idete napríklad len natankovať benzín.)
Pohlavný pud - Nevykastrované samce pes bude takmer nepríčetný, keď zavetria hárajúcou suku, v takom prípade často neregistruje vaše príkazy. Fenky sa zase počas ruje v plodných dňoch neostýchajú pred žiadnym psom, ktorý im skríži cestu.
Neutrálny pes
Psov, ktorí cvik vykonajú okamžite, ako si to predstavujeme, je len veľmi málo. Avšak skoro každý pes si počas výcvik obľúbia aspoň jeden kúsok, pri ktorom sa chová neutrálne a spolupracuje ako hodinky. A to je predsa dobrý začiatok. V priebehu ďalšieho tréningu bude splnených úloh veľmi rýchlo pribúdať. Veľmi účinný je výcvik s klikr. Psy, ktorí sú zvyknutí na výcvik s klikr, sa dajú ľahko motivovať, učí sa raz dva, spolupracujú s radosťou a jednoducho sa vedú. Vedia, že sa od nich očakáva nejaká činnosť, a zapojí do toho všetky svoje zručnosti a kreativitu. Psy zvyknutí na klikr sa dokážu veľmi sústrediť a pri novom cvičení opakovane omieľajú celý svoj repertoár. Len aby zistili, že ich pán od nich dnes vyžaduje niečo úplne nové. Zakaždým vás určite udiví, koľko fantázie vie pes vyvinúť, len aby sa konečne dostal k vytúženému maškrty .
Váš pes môže pokojne vykazovať rysy všetkých troch typov. Zatiaľ čo sa pri nacvičovaní poslušnosti chová pasívne, môže naraz pri nácviku niektorých dovedných kúskov nečakane prejavovať veľkú snaživosť. Vedzte, že z každého extrémne pasívneho alebo extrémne aktívneho psa sa môže čoskoro stať neutrálny, nesmierne koncentrovaný partner, s ktorým je radosť trénovať. Lenže čo funguje u jedného psa, nemusí zďaleka platiť u ďalšieho. Tipy a triky, ako učiť pasívne a aktívne psy jednotlivým povelom, nájdete v knižke Výcvik psa podľa jeho temperamentu. Autorka Antje Hebel je cvičiteľkou a terapeutkou problémových psov, pri výcviku zohľadňuje individualitu každého jedinca. Vydalo nakladateľstvo GRADA. www.grada.cz