Je určite pekné chcieť prospieť či zachrániť, ale treba si uvedomiť, za akú cenu, a aké riziká podstupujú tí, kto si vozia z rôznych ciest živej suveníry. Alebo tí, ktorí chcú zachrániť pred Krušným osudom psíka či mačičku z krajiny X alebo Y.
Pri vstupe zvierat je potrebné splniť viacero podmienok, ktoré nie sú zbytočne byrokratické, ale majú zabrániť zavlečeniu rôznych chorôb, najmä besnoty. To znamená, ak hovoríme napríklad o psovi, že musí byť klinicky zdravý a musí byť vakcinovaný, najmä proti besnote. Avšak aj v Európe je celý rad krajín, napríklad na Balkáne, kam treba patrí aj Rumunsko, kde je besnota prakticky všadeprítomná, a nakazené sú nielen líšky a iné voľne žijúce zvieratá, ale tiež psy, mačky, hovädzí dobytok i ovce či kone. Do istej miery sa to týka aj časti Poľska. Besnota sa tam dnes vyskytuje už aj v oblastiach do 150 km od českých hraníc.
Besnota sa prenáša priamym kontaktom cez poranenú kožu, napríklad pri pohryznutí alebo poškriabaniu. Vírus sa potom v priebehu niekoľkých málo dní rozmnoží v mieste vstupu a potom postupuje ďalej nervovými vláknami do mozgu. A v tom spočíva jeho zákernosť. Vírus postupujúce pozdĺž nervových vlákien nevyvoláva imunitnú reakciu organizmu, nevznikajú protilátky, ktoré by zviera ochránili alebo ktoré by mohli poslúžiť diagnostike. A preto v tomto období nemožno besnotu na zvierati rozpoznať. A ak je v tomto období vykonaná vakcinácia, tak vytvorené protilátky nemajú k vírusu prístup, pretože ten je "schovaný" v nervových vláknach. Pokiaľ je teda zviera očkované až po infekcii, kedy sa už vírus šíri v nervoch, tak ani táto vakcinácia nezabráni vzniku ochorenia. Choré zviera, bohužiaľ, spoznáme až po prepuknutí nervových príznakov, to znamená až 6 mesiacov po nakazení. A tu je ďalšie veľké riziko pre milovníkov zvierat, pretože infikované zviera vylučuje vírus besnoty v slinách už 3 - 4 dni pred prepuknutím klinických príznakov. Takže na zvierati nemožno poznať, či má besnotu, alebo nie. Môže sa javiť ako zdravé, ale už vylučuje vírus a môže nakaziť človeka alebo iné zviera.
A preto ak dôjde k poraneniu človeka neznámym zvieraťom v oblasti s výskytom besnoty, je potrebné vždy navštíviť lekára! A pozor aj na mačky, tie prenášajú besnotu najčastejšie poškriabaním, pretože na pazúroch majú kontaminovanej sliny. Ak sa človek chce vypraviť do oblasti, kde sa besnota vyskytuje, a je ich pomerne veľa (v Európe i mimo nej) a nebude v blízkosti lekárskej starostlivosti, mal by po konzultácii s humánnym lekárom zvážiť možnosť očkovania. Aj u ľudí je to efektívna metóda, ako sa tejto chorobe brániť.
Z dôvodov ochrany ľudí pred infekciou touto zákernou smrteľnou chorobou existujú pomerne prísne pravidlá pre premiestňovanie psov, mačiek, fretiek a ďalších zvierat, ktorá požadujú presnú identifikáciu zvieraťa, znalosť prostredia odkiaľ zvieratá pochádzajú a doloženou správnu vakcinácii. Tieto opatrenia sa môžu niekomu zdať zbytočne prísna a obmedzujúce, ale sú to požiadavky nevyhnutné, pretože besnota je choroba zákerná a aj v prípade ochorenia človeka prakticky končí fatálne (ak nie je včas liečený).
To, že si u nás nikto nespomenie, že by niekedy počul o tom, že niekto na besnotu zomrel, neznamená, že toto nebezpečenstvo neexistuje. V krajinách, kde je táto nákaza obvyklá, vedia svoje. V prípade poranenia chorým zvieraťom (psom, mačkou, ale napríklad aj baranom či opicou) je nutné vyhľadať čo najskôr lekára. To platí aj pri poranení neznámym zvieraťom. Niet na čo čakať.
Je teda možné opäť pripomenúť, že kto chce prospieť zvieratám, nech sa poobzerá v slovenských útulkoch! Dovoz zvierat s neznámym zdravotným stavom môžu ohroziť nielen dovozcu, ale aj ľudí v ich okolí. V každom prípade je vždy nevyhnutné dodržiavať stanovené pravidlá pre dovoz zvierat zo zahraničia. Tieto informácie sú k dispozícii napríklad na webových stránkach Štátnej veterinárnej správy.
V SR sa besnota nevyskytuje od roku 2002, za štát bez tejto nákazy sme boli uznaní OIE (Medzinárodným úradom pre nákazy zvierat) roku 2004. Ozdravenie trvalo niekoľko rokov a stálo to nemalé peniaze. Je veľmi nezodpovedné pri dovozoch psov podstupovať riziko zavlečenia besnoty na naše územie. Je potrebné dôrazne varovať, že tí, ktorí dovezú psy neznámeho pôvodu v diskutabilným zdravotnom stave, môžu ohroziť sami seba, aj celú svoju rodinu, vrátane detí i zdravie susedov a zvierat vo svojom okolí. Ešte raz zdôrazňujeme, že besnota je naozaj smrteľné ochorenie, ktoré môže vážne ohroziť nielen zdravie, ale aj život zvierat a ľudí.
Text: Josef Duben, www.svscr.cz