História
Ako napovedá názov, bol tento kontinentálny stavač vyšľachtený v Nemecku, v kraji Münster.
V 19. storočí tu boli vyradení čierno-bielo sfarbenie nemeckí dlhosrstí stavače z chovu. Postupom došlo aj k rozdeleniu na dve veľkosti - malý a veľký münsterlandský stavač. V ich žilách koluje krv stavačov a španielov. Medzi jeho chovateľa patrili poľovníci a lovci, vďaka tomu sa z plemena stal vynikajúci lovec. V 20. storočí sa z tejto odnože niekdajšieho nemeckého stavača stalo nové plemeno, ktoré dnes nazývame veľký münsterlandský stavač. Plemeno je dnes rozšírené predovšetkým v krajine pôvodu, objavuje sa aj v priľahlých krajinách.
vzhľad
Pes má priemernú výšku v ramenách 60 až 65 cm. Fena má priemernú výšku v ramenách 58 až 63 cm. Váha sa pohybuje okolo 30 kg. Srsť je stredne dlhá hladká a hustá. Dlhšia srsť nevyskytuje na chvoste, zadných stranách končatín a na ušiach. Sfarbenie je biele s čiernymi škvrnami - platňami sa striekaním, maska je vždy čierna. Svojím vzhľadom nám môže pripomínať aj setra. Celkovo pôsobí elegantne a živo.
Využitie a povaha
Tento zástupca stavačov je predovšetkým plemeno lovecké. Pre tento účel bol dlhé roky šľachtený a na tento účel je aj dnes tiež využívaný. Ako u ďalších iných plemien, tak iu veľkého münsterlandského stavača, dochádza k postupnému preorientovaniu na psa rodinného. Jeho povaha je vyrovnaná, živá a priateľská. Svojmu pánovi je veľmi oddaný. Vyniká aj svoju prirodzenú inteligenciou.
starostlivosť
Nejedná sa o obzvlášť náročné plemeno. Zvýšenú pozornosť je potrebné dbať u srsti, ktorú treba často prečesávať. Vyžaduje veľa pohybu, čo je u poľovného psa očakávané. Je vhodný pre športovo založených kynológov aj do rodín s deťmi.
Text: Eva Černohubová
Foto: Chovateľská stanica Svatoborská revír, www.svatoborsky-revir.estranky.cz