Psy sú právoplatnými členmi rodiny, vianočné nádielka preto patrí aj im. Niektorí chlpáči si veľmi dobre pamätajú, že o Vianociach bývate štedrí aj voči nim. V izbe sa objaví stromček a už sú celí natešení, ako to tento rok dopadne a čo medzi darčeky Vyčmuchajú. Už ste premýšľali, čo tento rok svojmu miláčikovi nadelíme?
Ak máte radi trochu výstrednosti, môžete svojmu štvornohému kamarátovi dať "diamantový" obojok, štýlový šaty alebo psie parfum. Módne novinkou sú pokrývky hlavy so šiltom (aby sneh nepadal do očí). Ovšem týmito luxusnými doplnkami urobíte väčšiu radosť sebe ako psovi. Aj keď praktický zateplený oblečok krátkosrstého psíka v zime určite poteší, pod stromčekom z neho radosťou skákať nebude. Kategória placaté a mäkké balíčky (deka, prenosná taška , vankúš) je síce praktická, ale nie je u psov príliš obľúbená. Čo by si náš pes naozaj chcel rozbaliť? Sú to jednoznačne maškrty a hračky !
Darček by mal voňať nejakú dobrôtky. Pes bude nadšený, keď medzi balíčky pod stromčekom vyňuchá maškrtu. Pochúťok pre psov je na trhu toľko, že v chovateľských obchodoch zaberajú niekoľko regálov. Skúšanie nových maškŕt je vhodné, ale nie v rámci jedného dňa či týždňa. Kombinácia pochúťok rôznych značiek môže spôsobiť zažívacie ťažkosti, preto je lepšie držať sa jednej značky či radu, ktorá vychádza z podobnej receptúry. Žuvacie tyčinka, psie sušienka alebo mäsová taštička sú rozhodne zdravšie odmenou než čokoľvek z vianočného stola.
Hračky sú prima!
Každého psíka zaiste poteší hračka. Niektorí psi milujú preťahovacie uzly, iní dávajú prednosť loptičkám. Premýšľate, akú hračku psovi vybrať? Inšpirujte sa tu . A ak hľadáte niečo naozaj vianočného, kúpte svojmu miláčikovi originálne prekvapenie.
Sviatočné menu pre psa
Základom sviatočného menu by mala byť kvalitná, nutrične vyvážená strava. Pokiaľ chcete svojmu psovi dopriať tradičného kapra, rozhodne ho nevyprážajte. Ľahko ho poduste (najlepšie v pare ) Nesoľte ho a zbavte ho nebezpečných kostí. Ak je zvyknutý na granule , dajte mu ich aj k štedrovečernej večeri. Ochutiť mu ich môžete napríklad trochou lososového oleja. Tú Parva váteční atmosféru dotvorí vianočné miska. Obľúbeným spestrením granúl je u malých psov krmivo v kapsičkách. Neprechádza tak dlhým sterilizačným procesom ako krmivo v konzervách, preto je chuťovo bohatšie, šťavnatejšie a lákavo voňavé.
Ako dezert môžete servírovať nejaký psí maškrtu - sušené uši , hrtan, pľúca atď. (Väčšina psov je naozaj miluje), sušené plátky mäsa alebo špeciálne psie maškrty (napríklad Pedigree® Schmackos alebo Pedigree® Rodeo - podporujú správne žuvanie a zamestnávajú psie čeľuste) Ako dezert pre šteňatá môžete zvoliť pochúťku Pedigree® Junior Milky Pockets (chrumkavé vankúšiky plné mlieka prispôsobené rastúcim zúbkom)
Po jedle príde na rad čistenie zubov
Kosti spĺňajú prirodzenú túžbu psov po hryzenie, psy sa s nimi hrajú a sú prirodzeným doplnkom minerálnych látok pre organizmus. Kosti majú byť maškrtou, rozhodne nesmie tvoriť základ kŕmnej dávky. Ich nadmiera by mohla spôsobiť zahustenie obsahu čreva alebo produkciu veľmi suchého trusu a spôsobiť tak zápchu. Hryzenie byvolích kostí podporuje čistenie zubov, ale toho môžete dosiahnuť tiež podávaním tzv. Dentálnych maškŕt , ktoré sú určené priamo na čistenie zubov. Špeciálne navrhnuté funkčné maškrty sú akýmsi doplnkom kompletných krmív a slúži k pravidelnej starostlivosti o chrup maznáčikov. Lepšie "žvýkatelnost" pomáha zotrieť plak nielen z popredných, ale aj zadných zubov.
Čo radí veterinár?
Prečo nie piškóty?
Najlacnejšie odmenou pre psy sú už tradične detské piškóty. MVDr. Leoš Železný, veterinár a odborník na výživu psov a mačiek, varuje pred prípadnými komplikáciami z piškótové nádielky: "Pri dlhodobejšom kŕmení väčším množstvom piškót môže dôjsť k poruchám trávenia. Předávkovávání sacharidy z piškót potom môže mať za následok poruchu v zložení črevnej mikroflóry s následným dietetickým hnačkou. "Majiteľom psov odporúča:" Piškóty nahraďte špeciálnymi psími maškrty, ktoré pôsobia ako zdraviu prospešné doplnky stravy; predídete tým niektorým zdravotným problémom. Jedná sa napr. O niektoré plátky sušeného mäsa alebo psie sucháre , ktoré sú atraktívne pre psy a dajú sa tiež bezpečne prenášať vo vrecku. "
Pozor na prejedanie a čokoládu
K Vianociam patrí hojnosť, čo si mnohí ľudia pletú s obžerstvom. Nielen o Vianociach platí: všetko s mierou! Podľa MVDr. Leoša Železného by mali maškrty tvoriť len 10 - 15% energie prijatej stravou. Nemusíte psovi počítať kalórie, choďte si s ním častejšie zabehať. Ak sa pes přežere, je nutné nasadiť jedno- alebo dvojdňové pôst. Ak sa vyskytnú závažnejšie problémy, alebo máte podozrenie na požitie čokolády, sladkostí alebo dokonca obalov od cukroviniek, mali by ste zavolať veterinára alebo veterinárnej záchranku. Čokoláda je pre psy toxická, pretože obsahuje teobromín a kofeín. Otrava čokoládou sa prejavuje apatiou, kŕčmi, chvením, ochrnutím alebo stratou vedomia. O nebezpečnosti čokolády sa dočítate tiež tu .
Krásne Vianoce s vašimi psíkmi!