Za to, akým spôsobom prežije zviera svoj život, je zodpovedný predovšetkým jeho majiteľ. Je to práve on, kto plní psovi misku.
Pre majiteľov je časovo výhodnejšie spoľahnúť sa na priemyselne vyrábané krmivo kvalitných značiek, ktoré sa opierajú o overené vedecké poznatky, než na doma varené krmivo. Najmenej vhodné je pre psa ľudské jedlo, ktoré má iné zloženie, často obsahuje veľa soli a korenia. Pes ho síce môže jesť, ale po nejakej dobe sa to nepriaznivo prejaví na jeho zdravotnom stave.
Správna výživa by mala zdravotný stav zvieraťa podporovať, to znamená nielen zachovávať, ale aj zlepšovať. Výrobcovia kvalitných krmív preto používajú kvalitné vstupné suroviny, ktoré zároveň dobre technologicky spracúvajú. Receptúra musí byť vyvinutá na základe výskumu a overených laboratórnych poznatkov. Dôkazom je dĺžka života psov. Za posledných 20 rokov, kedy majú psy možnosť prijímať kvalitné receptúry od renomovaných výrobcov, sa dĺžka ich života predĺžila o viac ako 20% a takmer u nich vymizla závažné rastová ochorenia vyvolané zlým zložením jedálnička (rachitída).
Kvalitné krmivo pre psov teda musia byť zdravotne nezávadné, musí prospievať zdravie psa, podporovať vývoj jeho organizmu a v neposlednom rade mu tiež musí chutiť. Chuť je dôležitá, pretože má okrem iného vplyv na to, ako ochotne bude zviera prijímať potravu as ňou živiny potrebné pre zdravý rast a vývoj.
Hlavné oblasti psieho zdravia
V rámci výskumov anglického veterinárneho centra Waltham boli definované štyri hlavné oblasti zdravia psa - zdravie ústnej dutiny, zdravé zažívanie, zdravá koža a srsť a dobrý imunitný systém. Bolo zistené, že niektoré látky sú schopné znižovať ukladanie vápnika v zubnom povlaku, potláčať tak vznik zubného kameňa a zlepšovať zdravotný stav ústnej dutiny. Dobrému zažívanie pomáhajú zase kvalitné suroviny s vlákninou, ktoré zvyšujú stráviteľnosť krmiva, alebo určité bylinky, ktoré znižujú plynatosť. Kožu prospieva zinok, selén a biotín. V správnom množstve a v správnom pomere zvláčňujú kožu a zvyšujú jej elasticitu. Zo zdravej kože potom vyrastá zdravý chlp, ku ktorého kvalite prispievajú esenciálne mastné kyseliny omega 3 a 6. Imunitu podporuje špeciálnu zmes antioxidantov.
Zuby a dutina ústna
Zdravie ústnej dutiny ovplyvňujú také vlastnosti granúl ako veľkosť, tvar a textúra. Keď pes granuli rozhryzne, zíde po jeho zuboch a podobne ako kefka z nich mechanicky zotrie nečistoty. Dôležité preto je, aby pes granule nezhltnul, ale rozhryzol a rozžvýkal. K tomu ho donúti správna veľkosť a tvar granúl. Mechanickému čistenie zubov napomáha tiež abrazívne textúra granúl, ktorá nesmie byť príliš tvrdá (zviera by si mohlo napríklad zlomiť zub), ani príliš mäkká (granule by sa lepili na zuby a podporovali tak tvorbu zubného povlaku).
zažívanie
Kvalita krmiva sa najrýchlejšie spozná podľa trusu psa. Ak je strava hodnotná, správne vyvážená a dobre stráviteľná, pes ju využije takmer bezo zvyšku. Z tela potom vychádzajú len nevyhnutné nestráviteľné zložky a odpadové produkty. Výkaly by mali byť malé, pevné, dobre formované, bez výrazne nepríjemného zápachu. Kvalitné krmivá pre psov majú vysokú stráviteľnosť (vyššia ako 80%), to znamená vyššiu mieru využitia živín a energie prijatej z potravy.
Koža a srsť
Stav kože a srsti je viditeľný indikátor celkového zdravia psa a odráža vhodnosť podávaného krmiva. Ak obsahuje všetky dôležité zložky na podporu zdravej srsti a kože, napr. Zinok, selén, biotín, kyselinu linolovú, vitamín E, esenciálne mastné kyseliny omega 3 a 6, koža bude vláčna a elastická, nebudú sa na nej tvoriť lupiny a bude z nej vyrastať lesklá srsť.
imunita
Čím lepší imunitný systém, tým vyššia obranyschopnosť organizmu voči nepriaznivým vonkajším vplyvom. Hlavné obranu tela zaisťujú antioxidanty, chrániace bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Kvalitné krmivo obsahuje zmes antioxidačných látok neutralizujúcich voľné radikály, ktoré vznikajú pri metabolických procesoch v tele a ktoré napádajú bunky, poškodzujú orgány a spôsobujú predčasné starnutie organizmu.
Rôzne nároky psov na výživu
V každej fáze života psa má jeho organizmus iné požiadavky na príjem jednotlivých živín a množstvo energie. Štúdia výskumného veterinárneho centra Waltham ukázali, že rastúce organizmus potrebuje v potrave napr. Vápnik a fosfor v pomere 1,2-1,6: 1, zatiaľ čo dospelý organizmus už len 0,8-1,1: 1. Porušenie tohto pomeru by znamenalo závažné zdravotné problémy počnúc krivicou a končiac ukladaním vápnika v niektorých orgánoch. Výrobcovia preto rozdeľujú krmivo podľa životných fáz a tiež telesnej hmotnosti psa v dospelosti. Krmivo pre psov sa delia na receptúry určené pre rastúce organizmus, označované ako Junior (alebo Puppy), a pre dospelý organizmus, označované ako Adult. Ďalej sa delí na receptúry pre malé plemená a receptúry pre veľké plemená. Receptúry Junior by sa mali používať až do fyzickej dospelosti psa, čo je obdobie, kedy sa uzatvárajú rastové platničky - u malých plemien v období od 12 do 18 mesiacov, u veľkých plemien v období od 18 do 22 mesiacov. Po uzavretí platničiek je možné prejsť na krmivá Adult. Starnúca psy mávajú problémy s trávením alebo so získavaním energie, pre nich sú vhodné krmivá s označením Senior. Za seniora sa pritom považuje pes, ktorý je v poslednej tretine priemerného života danej veľkosti psa, napr. Doga je senior už od 8 rokov, ale kokršpaniel až po 12. roku života.
Rovnako ako pri jednotlivých fáz života psov podľa veku by sa mali zohľadňovať aj ich aktivita. Odlišné množstvo energie potrebuje pes, ktorý trávi väčšinu času doma ako domáci maznáčik, a pes, ktorý behá agility. Potreba energie je iná aj u gravidných a dojčiacich súk alebo u plemien s dlhou srsťou, v zime a v sparnom lete. V konkrétnych prípadoch je najlepšie poradiť sa o výbere správnej receptúry s ošetrujúcim veterinárnym lekárom.
MVDr. Zbyněk Lonský
Veterinárna ordinácia pre malé zvieratá, Praha a Poděbrady