Čo urobí mačiatko ako prvý pre pôrodu? Prisaje sa. Bez prísunu mlieka by inak uhynulo. Vrodené pudy mu velí doplaziť sa k matkinu struku, vziať ho do papuľky a sať.
V prístupe mu pomáha aj mačacie mama. Niekedy sa môže stať, že mačka niektoré z mačiatok odmieta, vystrkuje ho z pelechu alebo sa k nemu otáča chrbtom. Hoci na ňom nemusíte pozorovať žiadne očividné defekty, mačka spozná, že s ním niečo nie je v poriadku a nechá ho uhynúť. Tak to v prírode jednoducho chodí. Ak sa však mačiatka narodí u starostlivého človeka, je možné, že tohto outsidera začne chovateľ dokrmovať umelým mliekom a mačiatko sa spamätá. Avšak nie je to vždy pravidlo.
samostatné kŕmenie
Vo veku okolo 5. týždňa začína mačka svoje mláďatá pomaly učiť samostatne sa kŕmiť a postupne ich odstavuje. Spočiatku ešte sajú materské mlieko a zároveň už dostávajú tuhú stravu , po 3. mesiaci im mačka začne brániť v saní a mačiatka sa osamostatňujú.
Prvé návštevy mačacej toalety
Akonáhle začnú mačiatka prijímať stravu, postupne sa učia tiež samostatnému vylučovanie. Začnú chodiť na mačacie záchodík a svoje výkaly zahrabávajú. Samozrejme im v tom pomáha ich mačacie mama a rovnako tak chovateľ, ktorý je pravidelne (obzvlášť po jedle) na toaletu prenáša. Tieto snahy celý proces urýchli. Ale nemyslite si, mačiatko by sa to rovnako naučilo samo, ako vo voľnej prírode, len by to trvalo o niečo dlhšie.
obrusovanie pazúrikov
V tomto období mačka učia svoje mláďatá tiež čistenie a údržbu ich kožúšku a obrusovanie pazúrikov. Z tohto dôvodu je vhodné, keď už malé mačiatka budú mať k dispozícii škrabadlo, potom sa bez problému naučí ho používať.
Zdroj: Chov Mačiek, Marie Říhová, Grada, 2007, www.grada.cz