"Aký pán, taký pes." Toto známe porekadlo počul snáď každý. Nie vždy sa ním však ľudia pri výbere psa riadi a skôr sa nechávajú zmiasť prvým dojmom. Každý malý pes pritom nie je "gaučák", rovnako ako každý veľký pes nutne nevyžaduje výbeh a neustálu aktivitu.
Na svete je približne 350 uznaných plemien psov, ale aj nespočetné množstvo krásnych krížencov, takže si každý človek určite nájde toho pravého presne podľa svojej povahy a životného štýlu. Stačí sa pri výbere štvornohého spoločníka len viac zaujímať o povahu a temperament. Správnym výberom psa totiž začína spokojný život oboch. Buďte preto k sebe úprimní a začnite výber psie rasy zodpovedaním základných otázok.
Bývate v byte, alebo v dome so záhradou?
Pri zaobstarávaní psa je dôležitým hľadiskom, či pes bude celoročne hlavne v byte, alebo vonku vo výbehu. Napríklad bernskému salašnickému psovi by kvôli huňaté srsti nebolo vo vyhriatom byte moc príjemne. Naopak krátkosrstému psovi, akým je potrebné doberman, nebude celoročný pobyt vonku vyhovovať, pokiaľ mu dostatočne nezateplíte búdu. Veľkosť psa pri úvahách, či má žiť vonku, alebo vnútri, nehrá rolu. Aj obrie plemeno, ako je potrebné nemecká doga, sa hodí na zdieľanie spoločného priestoru vo vnútri domu alebo bytu. Naopak treba čau-čau bude určite šťastný celoročne na čerstvom vzduchu. Výhradne teda neplatí, že veľkosť psa určuje, či je vhodný do bytu, či von. Rozhodne však na veľkosti záleží pri výbere vhodného krmiva. Niektorí výrobcovia dokonca svoje rady krmív rovno delia podľa veľkosti plemena a prispôsobujú tomu aj obsah jednotlivých zložiek. Iné nároky na zloženie má totiž aktívnu bígl a iné obrovský bernardín. "Napríklad zloženie krmiva Fitmin Maxi pre obrie plemená zohľadňuje okrem iných faktorov aj ich zvýšenú záťaž na kĺby, preto je krmivo obohatené o látky, ktoré napomáhajú udržiavať kĺby zdravé a v kondícii," vysvetľuje Lucie Applová, výživárska špecialistka.
Máte radšej leňošenie, alebo výlety?
Nedokážete si predstaviť svoj život bez športu, dobrodružstvo a aktívneho odpočinku, alebo sa radšej uvelebíte v kresle s dobrou kávou, knihou či filmom? Oddaným parťákom pri leňošenie vám bude napríklad čivava, mops alebo maltézsky psík, rozhodne ale zabudnite na polihovanie v spoločnosti jack russell teriéra či border kólia, ktorí sú bez svojej pravidelnej dávky aktívneho pohybu a nutnosti zhabania mysle najrôznejšími úlohami a aktivitami nešťastní. Medzi veľké fanúšikmi pohybu okrem loveckých plemien patrí tiež väčšina teriérov, do ktorých by ste to sprvu možno nepovedali. Samozrejme záleží na charakteristike každého konkrétneho psa, takže aj taký labrador môže byť, a často sa ním aj stáva, milovníkom "gaučování". Ak je psík menej aktívne, často u neho dochádza k priberaniu na váhe a z toho vyplývajúcim zdravotným komplikáciám napr. So srdcom alebo kĺby. Ak psíkovi nemôžete zaistiť viac pohybu, než by potreboval, venujte aspoň väčšiu pozornosť tomu, čo mu dávate do misky. Myslite ale na to, že odobratím krmiva odoberáte telu psa tiež potrebné vitamíny a minerály. Znížením množstvo žrádla môže byť pes v strese a cítiť sa nenasýtený. Riešením je siahnuť po variante krmiva light, kedy granule obsahujú menej tuku a viac vlákniny. Môžete tak psovi dopriať obvyklú dávku krmiva, ale s nižším obsahom energie.
Chcete si psíka vychovať od šteňaťa, alebo ponúknete svoj domov staršiemu "uchádzači" z útulku?
Dôležitým rozhodnutím pred zaobstaraním nového člena rodiny býva tiež výber psíka z hľadiska jeho veku a prostredie, z ktorého pochádza. Zvlášť ak máte v rodine malé deti, bude rozumnejšie voľbou vybrať si šteniatko z chovateľskej stanice. Je to nepopísaný list, ktorý si vychováte k obrazu svojmu od začiatku jeho života a navyše "porastie" spolu s vašimi deťmi. Nie každý je však nadšený utierať čo chvíľku mláčku, častejšie denne šteňaťu pripravovať krmivo, alebo venčiť niekoľkokrát za noc. Ak už máte nejaké skúsenosti s výchovou psa a radi by ste nejakému štvornožcov vytvorili príjemný život, je určite dobrou voľbou vybrať si odrostlejšího psíka v útulku, ktorému môžete venovať svoju trpezlivosť k prípadným chybám v jeho povahe a vrátiť mu stratenú dôveru v človeka. Adoptovaní psíkovia bývajú veľmi vďační a fixovaní na svojich majiteľov. V útulku vám radi s výberom konkrétneho psíka k osvojeniu pomôžu a poradia ako si vybrať kamaráta k spokojnosti celej rodiny.
výživa
Samostatnou kapitolou súvisiace s obstaraním psíka je správne zaistenie jeho výživy. Rovnako ako sa s postupom veku mení ľudské potreby, mení sa aj nároky psov na pohyb a stravu. Je preto dôležité zohľadňovať odlišné stravovacie potreby v priebehu celého psieho života - šteňatá, mladé "pubertiakov", dospelých a psích seniorov. "Mladosť, dospelosť a staroba sa u psov líši práve podľa veľkosti plemena, pričom platí, že čím väčšia pes, tým rýchlejšie starne," vysvetľuje Lucia Applová a dodáva: "Krmivo Fitmin Puppy určená pre šteňatá sa vyznačujú vysokým obsahom mäsa a vajec, pretože je šteňa v tomto veku veľmi aktívny a potrebuje najviac živín pre správny rast a vývoj, naopak variant Senior má menšiu energetický obsah, ale je napríklad doplnená o účinný komplex antioxidantov proti prejavom starnutia. "