Mačka má dobrú pamäť, a ak sa chce niečomu naučiť, rozhodne o zvládne. Musí však vedieť, že je to pre ňu výhodné - väčšinou sa totiž nesnažia urobiť tým človeku len radosť. To je hlavný rozdiel medzi mačkou a psom, ktorý plní rozkazy s radosťou.
Pri výcviku hrá teda veľkú úlohu odmena v podobe maškrty a pochvaly s pohladením. Mačka citlivo reaguje na tón hlasu a dobre rozumie jeho významu. Preto ako trest za neoprávnené činnosť stačí väčšinou zvýšený hlas a zreteľné NE alebo FUJ.
K základným zručnostiam patrí používanie toalety, obrusovanie pazúrov na určitom mieste a príchod na zavolanie. Nie sú to však zďaleka jediné zručnosti, ktoré sa mačka môže naučiť. Možno trénovať aj aportovanie malých predmetov, skok na rameno, chodenie na vodítku, používanie mačacích dvierok a pod.
Niektoré mačky majú až "cirkusovej" povahu a predvádzanie je im vlastné. Je to pre nich spôsob hry, akým obohacujú svoj denný program. Takých mačiek však nie je veľa.
Pri "výcviku" mačiek platia všeobecné zásady učenia - predovšetkým dôslednosť, teda nutnosť chváliť a dovoľovať vždy tú istú vec a vyjadrovať neľúbosť a vyjadrovať neľúbosť takisto nad stále rovnakú vecou. Pokiaľ je mačka za rovnakú činnosť raz pochválený a druhýkrát okřiknuta, je veľmi zmätená až neuerotizovaná.
chodenie von
Ak sme sa rozhodli púšťať svoju mačku von, musíme ju najskôr v rámci možností vycvičiť, aby vedela, kde je jej domov, a aby vedela prísť na zavolanie. Otázku, či budeme mačku púšťať, si musíme ujasniť v 8 až 9 mesiacoch jej veku. Zavrieť naučenú mačku do bytu je potom totiž takmer nemožné. Mačiatko, ktoré začína chodiť von, musí prijímať veľa nových vzruchov a dojmov. Začneme len krátkou prechádzkou a ideme spolu s mačiatkom, prípadne použijeme aj vodítko. Potom ich pustíme samostatne, ale pred jedlom, aby malo viac motivácia k návratu. Mačiatko už musí vedieť prísť na svoje meno alebo iné zavolanie - je možné použiť aj zvuk sušienok alebo iný, vopred nacvičený pokyn, spojený s potravou alebo aspoň maškrtou. Je možné rozmiestniť malé kúsky voňavé potravy ako značky na ceste domov. Tieto výpravy mačiatka pomaly predlžujeme. Na ceste sa mačiatko môže stretnúť so starousedlou mačkou, a ak máme aj toto stretnutie pod kontrolou, je prospešné. Snažíme sa však mačiatko ochrániť pred nahnevanú mačkou. Ešte predtým si potom musíme rozmyslieť, či je okolie nášho bydliska pre voľný pohyb mačiek vôbec vhodné. Frekventovaná cesty v blízkosti by nás mala viesť skôr k vymysleniu náhradného spôsobu venčenie, najlepšie na vybudovanie voliéry. Výborným, aj keď finančne dosť nákladným riešením je vytvorenie dokonalého oplotenie celej záhrady s opatrením proti jeho preliezanie. Tak môže mačka bez problémov užívať celú záhradu a my môžeme byť naozaj pokojní. Týmito spôsobmi rieši otázku venčenie chovatelia, chované mačky a kocúri totiž voľný výbeh mať nemôžu.
Cestovanie
Mačky väčšinou cestujú nerady. Preto je výhodné nacvičovať cestovanie už s malými mačiatkami - najmä ak máme v úmysle jazdiť na výstavy alebo napríklad na chalupu. Nevyhnutnosťou je dobrá prenoska, ktorá má byť dostatočne veľká, aby sa v nej mačka mohla postaviť a otočiť. Na ďaleké cesty sú vhodné prenosky ešte väčšie, aby sa tam zmestila aj malá toaleta a na mriežku šla pripevniť miska na vodu, prípadne kŕmenie. Efektívna prútené prenosky na mačky nie sú spoľahlivé - mačky je mhou otvoriť alebo rozhrýzť. Hodí sa skôr domov ako pelechy. V aute je dobré prenosku zafixovať bezpečnostným pásom. Pokiaľ s tým máme problémy, môžeme pás skombinovať s popruhom alebo pružnými gumami s háčikmi, ktoré sú určené na fixáciu nákladu na záhradke vozidla. Mačke, ktoré pri ceste trpia nevoľnosťami, môže veterinár naordinovať sedatívne prostriedok.
používanie toalety
Aj keď sa malé mačiatko u chovateľa naučí toaletu používať, v dôsledku veľkej zmeny spojené s novým domovom môže na čas túto zručnosť zabudnúť. Postavíme teda mačiatko do toalety a labkou napodobňujeme hrabanie. Pokiaľ potrebu vykonalo inde, je veľmi účinné položiť kúsok handričky alebo papiera nasiaknutého močom do toalety. Učenie sprevádzame chválením a odmenou v prípade úspechu.
Príchod na zavolanie
Najlepšie ho nacvičíme, ak je volanie spojené s hrmotaním mačacích sušienok v krabičke. Ak máme viac mačiek, môžeme ich naučiť, aby každá prišla na svoje meno. Odmenu spájame s vyslovením mena a povelu.
používanie škrabadlá
Mačiatko postavíme k stabilnému škrabadlo, labkami napodobníte škrabanie a mačiatko odmeníme. Mačky väčšinou veľmi rýchlo chápu, čo majú robiť.
používanie vodítka
Najprv necháme vodítko ležať na zemi, aby si s ním mohla mačka pohrať. Potom ho šetrne a na krátku dobu nasadíme. Postup niekoľkokrát zopakujeme, kým mačke neprestane vadiť, a skúsime s ňou chodiť. Mačka však nechodí na vodítku rovnako dobre ako pes. Časť sa zastavuje, skúma okolie a chodí nepravidelne.
Marie Říhová, Chov mačiek, Grada, 2007