Aj mačku možno vychovať, aby vaše spolužitie prebiehalo spokojne. Základom je dôslednosť, trpezlivosť a pozitívny prístup v podobe odmien. V niektorých prípadoch nežiaduceho správania sa oplatí mačku ignorovať. Aké sú najlepšie výchovné stratégie a kedy ich použiť?
Už keď si prinesiete mačku domov, určite pravidlá a buďte dôslední. Odpočiatku jej dajte priateľsky, ale celkom jasne najavo, čo nie je dovolené. Ak mačka nesmie do postele, na jedálenský stôl alebo napríklad na terasu, nikdy ju tam nepúšťajte. Keď jej to párkrát povolíte, nepochopí, prečo by to potom malo byť zakázané. Dohodnite pravidlá so všetkými členmi domácnosti. Ak nechcete, aby mačka prosila stole o jedlo, nesmie ju tam kŕmiť nikto. Bez výnimiek.
odmeňovanie
Základným pilierom mačacie výchovy je odmeňovanie. Je najlepší a najistejšia metódou, ako ovplyvniť správanie nebol očakávaný smerom. Keď urobí mačka niečo správne (použije toaletu, škriabe na škrabadle pod.), Odmeňte ju maškrtou. Hravé mačky ako odmenu ocenia hru s udicou a maznavé mačky zase "extra" porciu hladenie. Výchova za pomoci odmeny funguje najúčinnejšie, keď sa mimoriadnej pozornosti alebo najobľúbenejšieho maškrty dostane len vtedy, keď zviera urobí niečo správne.
ignorovanie
Mačky si niekedy vynucujú to, čo chcú, rôznymi spôsobmi - hlasným mňaukaním, škrabaním na dvere, žobraním pri stole o jedlo a pod. V týchto prípadoch sa najúčinnejšou stratégiou úplná ignorácia. Aj keď vám mačka môže liezť na nervy, vydržte ju ignorovať bez okřikování. Mačka sa naučí, že týmto spôsobom nedocieli žiadneho úspechu a nabudúce toho nechá. Naopak ak vás ráno budí hlasným mňaukaním a vy vstanete a dáte jej kapsičku, aby už dala pokoj, naučia sa jediné: Musím len dostatočne dlho mňaukať a potom dostanem to, čo chcem.
trestanie
S trestaním by majitelia mačiek mali byť veľmi opatrní. Je potrebné zdôrazniť, že fyzické tresty v podobe plácnutí alebo vyťahaniu za kožu sú absolútne tabu. Proti mačke nepoužívajte žiadne násilie! Akýkoľvek druh násilia narúša dôveru medzi mačkou a majiteľom a môže to eskalovať v ďalšej problémové správanie (močenie mimo záchod apod.). Ako teda mačke vysvetliť, že určité veci robiť nesmie? Na mačky, ktoré sú zdravo sebavedomé a povahovo vyrovnané, môžete použiť "trest zhora" alebo dômyselných paštét v podobe napríklad lepiacej pásky. To znamená, že keď mačka urobí niečo, čo nemá, potrestá jej "niekto". Či už je to postriekaniu vodou z rozprašovača, keď hrabe v kvetináči, alebo vedľa nej spadne plechovka s kamienkami, ktorá urobí nepríjemný hluk, keď mačka skočína jedálenský stôl a pod. Mačka sa zľakne a naučia sa, že "zlé" správanie so sebou nesie nepríjemné dôsledky. Mačka by však nemala vedieť, odkiaľ trest prišiel a že za ním stojíte vy. Nepríjemný zážitok by si nemala dať do súvislosti s vami. Ale pozor: trest v podobe "paštét" možno aplikovať len na vyrovnané mačky. Na plaché vystresované mačky to určite neskúšajte. Plaché mačky potrebujú získať predovšetkým pocit bezpečia, takže hlasné zvuky alebo spŕška z rozprašovača by ich mohli zbytočne stresovať. Miesto trestu používajte dôsledné "nie" k prerušeniu nežiadúcej činnosti a mačku premiestnite na iné miesto v domácnosti. A naopak plne využívajte pozitívnu motiváciu.
Zdroj: Birgit Kieffer, Moje mačka si robí, čo chce, Vašut, 2015
Foto: Pixabay