S psíkom si môžete zahrať rôzne čenichací hry aj vonku, či už na prechádzke alebo len na záhrade. Skúste vymyslieť veľa zaujímavých úkrytov, kam psovi dobrôtku schovať. Pestrý program vnesie do jeho života trochu rozmanitosti a nové duševné podnety.
Pestré vonkajšie aktivity nie sú zábavou len pre štvornožcov, ale aj pre deti. Pretože ísť s rodičmi von bude aj pre malé psíčkarov oveľa zaujímavejšie. Samozrejme to neznamená, že každá prechádzka musí byť nutne spojená s nejakou hrou, pre psa je rovnako dôležité, aby mal dostatok času na preskúmavanie okolia a očuchávanie nových značiek a horúcich noviniek na stĺpoch lámp, steblách trávy a kmeňoch stromov. Spočiatku začleňte do prechádzok len pár špeciálnych hier a prekvapte nimi svojho maznáčika. V medzičase sa pes vždy môže vydať na prieskum. A tieto čenichací hry majú jednu veľkú výhodu, upútate na seba psie pozornosť. Hry preto slúži ako skvelá protiváha rôznych "loveckých záujmov".
Začíname
Je jedno, či je pes pri hrách na vodítku, alebo navoľno. Ak je dobre ovládateľný, je samozrejme lepšie, keď nie je uviazaný, ale aj na vodítku sa dajú čenichací hry dobre realizovať. Ideálne však je, ak má pes k dispozícii aspoň tri metre dĺžky a je na postroji, ktorý je šetrnejší k jeho krku. Praktické je, keď psa naučíte nejaký povel, aby vedel, kedy má začať čenichat. Vymyslite si nejaké slovné spojenie pre túto aktivitu (napr. "Hľadaj maškrtu"), opakujte ho kedykoľvek budete v nasledujúcich dňoch vysielať psa, aby krmivo našiel. Po najmenej 20 opakovaniach urobte test. Rozhádžte trochu maškŕt po trávniku, bez toho by to spozoroval, potom psa privolajte k sebe a vyslovte povel, súčasne ukážte na priestor k hľadaniu. Váš chlpáč bude určite vedieť, čo má robiť. Buďte si istí, že z psieho pohľadu bude oveľa atraktívnejšie nájsť maškrty rozhádzané po zemi, ako napríklad odmena za úspešný tréning, než bežný maškrtu podaný z ruky. Týmto spôsobom možno skvelo podať aj časť dennej porcie krmiva.
Od ľahších k ťažším úlohám
Na začiatku môžete nechať psa prizerať, ako schovávate krmivo. Po niekoľkých pokusoch to začnite robiť nepozorovane. Čím je pes najskúsenejší a opatrnejší, tým atraktívnejší by ukryté jedlo malo byť. Najprv vyberajte len ľahké skrýše a schovávajte do nich niekoľko kúskov krmiva. Postupne môžete obtiažnosť zvyšovať.
šuštiace skrýša
Veľmi obľúbené sú rôzne hromady lístia. Nechajte v niektoré pekné kope zmiznúť niekoľko maškŕt , uvidíte, ako snorenie, hrabanie a vyňuchanie v šušťavom materiálu bude psa baviť. Takmer všetci psi sú tiež nadšení "jaskyniari" - veľmi radi strkajú ňufák hlboko do rôznych myšiach dier, úzkych štrbín a dutiniek v krajine, sukovitých koreňov a pňov a nasávajú odtiaľ rôzne vzorky vôní. Práve tieto miesta sú výbornými úkryty pri pátracích hrách. V zime je zase ideálny úkryt vyrobený zo snehu (hromady snehu, hlboké stopy, maškrty ozdobený snehuliak a pod.). Pes si navyše zahrabe labkami, čo ho bude veľa baviť. Vždy schovávajte odmenu tak, aby bola pre psa dosiahnuteľná a nemusel hľadanie frustrovane vzdať alebo vyhrabať obrovskú noru, aby sa k nemu prebojoval. Použiť sa dá aj kôra stromov (pozri článok ). Ověsit dobrotami môžete aj vetvičky kríkov (vyberajte vetvy bez tŕňov a hlavne kríky, ktoré nie sú jedovaté), skvele k tomu poslúži kolieska psieho salámy. Ďalšou obľúbenou schovávačku sú pre psov rôzne hromady dreva, vyberajte však len bezpečné miesta, aby si pes pri hľadaní nemohol ublížiť. Veľmi osvedčené sú aj rôzne štrbiny v stenách alebo plotoch. V miestach, kde nie je možné maškrtu uchytiť, môžete použiť psie paštétu. Vyberajte skrýše tak, aby sa pes musel trochu natiahnuť, keď sa bude chcieť k jedlu dostať. Ale najprv schovávajte jedlo blízko pri zemi a postupne pridávajte na výške. Ak budete kŕmenie schovávať vyššie, než dosiahne psie ňufák, malo by byť spočiatku dobre vidieť. Môžete naň ukázať aj prstom. Ideálne úkryty sú tiež v piesku, tam sa dá vyhrabať a vyčenichat veľa pokladov. V lese zase môžete maškrtu schovať do machového koberca. Vašej kreativite sa medze nekladú, rôznorodosť poskytne vášmu psíkovi veľa duševných podnetov.
Zdroj: Ako zabaviť psa, aby sa nenudil, Christina Sondermann, Grada, www.grada.cz