Vývoj šteniat veľkých a obrích plemien prebieha dlhší časový úsek než je tomu napríklad u malého jazvečíka. Psy veľkých plemien približne do 45kg (zlatý retriever, nemecký ovčiak) dospievajú vo veku 12-18 mesiacov, zhruba v 18 mesiacoch tiež končí ich rast. Psy obrích plemien (nad 45kg - bulmastif, stredoázijský pastiersky pes) dospievajú ešte neskôr - zhruba vo veku 15-24 mesiacov. Ich rast je ešte pomalší - konečné telesnej hmotnosti dosahujú v 18 mesiacoch. Vývoj svalovej sústavy (predovšetkým lebky) je ukončený až v dvoch rokoch.
Primerane a kvalitne
Telesný vývoj veľkých a obrích plemien prebieha pomerne rovnomerne, hoci v niektorých mesiacoch dochádza k výkyvom a rastovým skokom. Zrejmé je to napríklad okolo 3. mesiaca, kedy nastáva obdobie rýchleho rastu, kedy pes "rastie priamo pred očami". V tomto období sa veľa majiteľov psov dopúšťa veľké chyby - zvyšujú psovi dennú kŕmnu dávku s presvedčením, že čím viac živín psovi dodajú, tým bude v dospelosti silnejší a mohutnejšie. Niekedy dokonca kŕmia psa ad libitum (podľa ľubovôle), čo je naozaj veľmi nevhodné! Nadmerný prísun energie totiž spôsobuje príliš veľkú rýchlosť rastu v pomere k správnemu vývoju kostry. Pes sa môže dostať do vážnych rastových ťažkostí a vývoj mäkkých tkanív môže predbehnúť vývoj svalovej sústavy. Ak je kŕmna dávka nadmerne energeticky bohatá, dochádza k veľmi rýchlemu rastu. Kosti, hoci majú dostatok všetkých stavebných látok, nestačia tvoriť pevnú kostné tkanivo, čo sa prejaví deformitu a bolestivosťou končatín. Tento problém spôsobuje predovšetkým nadmerný prísun tukov a sacharidov v doma pripravovanom krmive. Problémy však spôsobujú aj nevhodne vybrané granule (napríklad kŕmenie granúl určených pre psov v záťaži, ktoré sú veľmi bohaté na energiu), alebo prekrmovania (i vhodne zvolenými) granulami. Nadmerná hmotnosť šteňaťa vedie v období okolo 5. - 6. mesiaca veku k veľkej záťaži pohybového aparátu, predovšetkým kostí, väzov a šliach. Dôsledkom toho môžu byť prešliapnuté packy (tzv. Medvedie laby), krívanie, vývoj dysplázia bedrového kĺbu (na potomkov sa prenášajú predispozície k tomuto ochoreniu, to znamená, že šteňa sa nerodí s postihnutím kĺbov, ale že toto ochorenie sa postupne vyvíja počas života) a postojové abnormality ... Iste mi dáte za pravdu, že je veľmi smutný pohľad na psov s prošláplými zápästiami či obmedzenou hybnosťou!
Výber krmiva nepodceňujte
Dôležité je podávať psovi kvalitné krmivo , ktoré bude zabezpečovať rovnomerný vývoj a pokryje požiadavky organizmu na živiny, vitamíny a minerály. Krmivo by malo byť energeticky redukované, zároveň však musí pokrývať zvýšenú potrebu minerálnych látok, najmä vápnika a fosforu, pre správny vývoj svalovej sústavy a svalstva. Nielen kondície, ale aj vzhľad psa je závislý na vybudovanie silnej kostry, preto by ste dôkladný výber krmiva nemali podceňovať. Nedostatok alebo nerovnováha živín a minerálnych látok môže viesť k nesprávnemu alebo nedostatočnému vývoju. Ohrozené sú okrem kostí aj zuby (poruchy utváranie skloviny).
Pokiaľ chcete kŕmiť granulami , je vhodné zaujímať sa o zložení a naštudovať si, čo by mal kvalitný výrobok obsahovať a čo by v ňom byť naopak nemalo. Ďalšou možnosťou je kŕmiť psa klasicky - doma pripraveným kŕmením alebo surovou stravou. Ovšem pripraviť vyváženú kŕmnu dávku nie je úplne jednoduché a vyžaduje to vedomosti o potrebe jednotlivých živiny, vitamínov a minerálov a ich obsahu v potravinách. Ale keď sa chce, tak to samozrejme ide ... A tvrdenie, že pes bude na domácom kŕmenie strádať, je len povera. Ide predovšetkým o to vedieť kŕmnej dávky optimálne vybalansovať. A čo miešanie granúl a mäsa? Hoci to veľa majiteľov psov odporúča, nie je podľa veterinárov také kombinovanie vhodné.
Vápnik na kosti?
Že je vápnik dôležitý pre správnu tvorbu kostí asi nie je potrebné zdôrazňovať, ale aj v tomto prípade platí príslovie, že nič sa nemá preháňať. V snahe psovi prilepšiť a nič nezanedbať podáva rad ľudí šteňatám rôzne prípravky a kŕmne doplnky s veľkým obsahom vápnika. Lenže pre mladého psa, ktorý je kŕmený granulami, nie je problém nedostatok kalcia, naopak vápnik podávaný navyše môže spíš uškodiť ... Pokiaľ ho šteňa dostáva príliš veľa, hrozí mu osteochondróza. Kto svojmu psovi pripravuje kŕmenie sám, mal by dbať na jeho primeraný prísun, pričom nezáleží na mikrogramy presnom dennom dávkovaní, dôležitejšie je skôr potrebné množstvo počas dlhšieho obdobia (týždeň). Pri kŕmení prevažne mäsom môže dôjsť k výraznému nepomeru medzi fosforom a vápnikom v kŕmnej dávke, pretože mäso obsahuje značné množstvo fosforu a len veľmi málo vápnika. V týchto prípadoch je teda naozaj nutné vápnik dodávať. Pozor si dávajte aj na prípravky, ktoré obsahujú aj vitamín D, aby nedošlo k jeho predávkovaniu (denná dávka pre šteňa je 22 IE na kg hmotnosti). V prípade, že kŕmite kvalitným kompletným krmivom obsahuje všetko potrebné, a preto akýkoľvek prídavok vitamínu D alebo vápnika môže byť zdrojom zdravotných problémov.
Nezabúdajte na výživu kĺbov
Podávanie kĺbovej výživy je dôležité pre správny vývoj kĺbových chrupaviek a to najmä u šteniat veľkých plemien, kedy sa kĺby musia vyrovnávať s väčšou záťažou. Počas rastu šteňaťa sa môžeme stretnúť s radom problémov (zápal dlhých kostí, dysplázia bedrových kĺbov, génov valgum prejavujúce sa X postojom atď.), Aby sme týmto problémom aspoň čiastočne predišli, odporúča sa podávať kĺbovú výživu po celej období vývoja šteňaťa.
Počet denných kŕmnych dávok
V 4 (4,5) podávame šteňatám veľkých (obrích) plemien 5-3 dávky denne, v 4 (5) mesiacoch 2-3 a v 15 (16) mesiacoch už len 1-2 dennej kŕmnej dávky. Z hľadiska prevencie torzia žalúdka (pretočenie žalúdka) je lepšie kŕmiť psa (obzvlášť veľké plemená) dvakrát denne, napr. Ráno 1/3 dennej kŕmené dávky a večer potom zvyšné 2/3.
Ak máte v problematike správneho kŕmenia (nielen šteniat) nezrovnalosti a trápi vás rad otázok, obráťte sa na odborníka (veterinár, skúsený chovateľ)! Rozhodne sa neoplatí robiť zo svojho psa pokusného králika, veď zdravie má len jedno ...
Zdroje: Zdeňka Dvořáková, Moderná výživa psa, Candy, internet