Hlavným znakom starnutia je vyššia vnímavosť k ochoreniu. U ľudí a spoločenských zvierat bolo preukázané, že výživa je jedným z hlavných aspektov geriatrickej starostlivosti, z dôvodu jej schopnosti ovplyvňovať dve alebo tri hlavné príčiny úmrtí a predĺžiť tak dĺžku života. Cieľom výživy starších psov je optimalizovať kvalitu a dĺžku života a minimalizovať rozvoj ochorenia. Starnutie je charakterizované zmenami, jeho rýchlosť a prejavy sú určené vonkajšími a vnútornými faktormi, jedným z nich je aj výživa.
Psy sú väčšinou považovaní za staršie vo veku medzi 7,5 a 13,5 rokmi. V tomto období prichádzajú často ochorenia spojené s vekom. Malé plemená väčšinou žijú dlhšie. Pretože zvyčajne bývajú psy považovaní za staršie, keď dosiahnu polovice očakávanej dĺžky života, zmena krmiva by mala byť realizovaná v 5 rokoch u veľkých plemien a v 7 rokoch u malých plemien. V uvedenom veku sa u psov začínajú objavovať nadváha, fyzické zmeny a zmeny v správaní v súvislosti s vekom.
Veterinári by však nemali akceptovať predpoklad, že zlé zdravie a vyšší vek sú synonymá. Existuje reálna príležitosť pre zlepšenie kvality i dĺžky života starších psov pomocou správneho nutričného manažmentu.
voda
Staršie psy majú skon k dehydratácii v dôsledku porúch osmoregulačních mechanizmov, medikácie a chronického ochorenia obličiek (obmedzenia schopnosti koncentrácie moču). Preto je veľmi dôležitý stály prístup k čistej a čerstvej vode, ktorej príjem by mal byť starostlivo monitorovaný.
Fosfor a vápnik
U starších psov sa často vyskytuje určitý stupeň ochorenia obličiek (asi 25% psov je postihnutých). Preto nie je vhodný nadmerný príjem fosforu.
Osteoporóza sa často vyskytuje u starších ľudí, ale u starších psov nebýva problémom. Čiastočným dôvodom bude u väčšiny psov zrejme celoživotné podávanie komerčné stravy s dostatkom vápnika. Problém s deficitom vápnika môže nastať u starších psov kŕmených domácou stravou .Poměr Ca: P by mal byť 1: 1.
tuk
Nízky príjem tuku je u zdravých starších psov prevenciou obezity. Riešenie obezity by malo byť naplánované ako dlhodobý program, pri ktorom je najdôležitejšia spolupráca veterinára a majiteľa psa. Dobrým a komplexným riešením je kombinácia adekvátny telesnej záťaže, redukčné diéty (so zníženým obsahom tuku a zvýšeným obsahom vlákniny a proteínov) a prípadne ďalších podporných protředků.
Veľmi starí psi môžu mať sklony k chudnutiu až k vychudnutosti. Pre tieto psy je vhodný zvýšený obsah tuku v krmive, ktorý zvyšuje príjem energie, zlepšuje chutnosť a tiež účinnosť proteínu. Pre väčšinu starších psov je odporúčaný obsah tuku v krmive medzi 7 - 15% v sušine krmiva. Dôležitý je aj obsah esenciálnych mastných kyselín, ktorých zvýšený obsah v krmive môže napomôcť pri nutričnej terapii mnohých ochorení.
štruktúra krmivá
Ochorení dutiny ústnej sú najčastejším zdravotným problémom starších psov. V prevencii a terapii sú preto dôležité veterinárnej aj domácej starostlivosti o chrup. Mechanické čistenie mäkkou zubnou kefkou, dentálnym gélom alebo pastou, popr. špeciálna diéta, môže redukovať akumuláciu zubného plaku, kameňa (až o 60%) as nimi spojeného zápalu ďasien a zápachu z ústnej dutiny.
Posúdenie krmivá a kŕmne metódy
Staršie psy majú sklon k obezite, degeneratívnemu ochorenia kĺbov, ochorenia srdca, obličiek a k metabolickým poruchám. Sú tiež väčšinou menej aktívne.
Plán kŕmenia by mal byť postavený na možných rizikových faktoroch a informáciách zistených z celkového vyšetrenia a anamnézy. S ohľadom na veľkú variabilitu v zdravotnom stave je potrebné zamerať pozornosť na individuálne potreby. Posúdenie a zhodnotenie výživy je dôležité uskutočniť niekoľkokrát ročne (minimálne 1 - 2 krát), rovnako tak ako preventívnu prehliadku.
záver
Adekvátnosť krmiva je vhodné u starších psov posudzovať minimálne raz až dvakrát ročne. Pri zmene zdravotného stavu a klinických príznakov je často potrebné bezodkladne krmivo zmeniť a prispôsobiť aktuálnym potrebám staršieho pacienta. Majitelia zvierat by mali vždy dodržiavať pokyny veterinára.
Text: MVDr. Petra Miklišová, odborný konzultant Hill '