retriever a iné veľké plemená
Kvalitné kŕmenie je úplným základom správneho rastu a vývinu psa. Nemôžeme kŕmiť psa nekvalitnou potravou a očakávať, že z neho vyrastie krásny, zdravý a silný jedinec. Názory na to, čo je kvalitná potrava, sa rôznia a prechádzajú názorovým vývojom. Výskumy na zahraničných univerzitách a vo výskumných centrách veľkých a serióznych firiem zameraných na výrobu krmív pre psov priniesli najmä v poslednej dobe veľa nových poznatkov, ktoré sú často aj v priamom rozpore s tým, čo sa tradovalo v minulosti.
Šteňa spáli počas prvých mesiacov života prekvapujúce množstvo energie, preto je dôležité zabezpečiť, aby dostalo vyváženú výživu. Pre porovnanie, šteňa počas prvého roku vyrastie ako dieťa počas 14 - 18 rokov. Rôzne plemená majú rôzne rastové krivky, preto by mal výber kŕmenie zodpovedať plemenu a veľkosti šteňaťa. Výber najlepšieho kŕmenie je kľúčom k umožnenie dlhodobého a zdravého života.
Výživa v novorodeneckom období po pôrode do odstavení
V prvých dňoch života sa stará o výživu šteniat predovšetkým matka - dojčiace fena. Materské mlieko je najdokonalejší potravou na svete, ktorú možno len ťažko nahradiť. V osobitných prípadoch, ako je úhyn suky, veľmi početný vrh alebo odmietanie šteniat, je vhodné dať šteňatám špeciálnu mliečnu náhradu. Okolo štvrtého týždňa veku šteniatka prichádza čas na prvé nemliečne prikrmovanie. V tomto veku šteniatka dostávajú malé množstvo veľmi kvalitného, ľahko stráviteľného krmiva. Ide o granulky rozmáčanej vo vode alebo vývare. Matka šteňatá postupne odstaví sama. Jednak už nemá dostatok mlieka a jednak je jej dojčenia vzhľadom k ostrým zúbkom šteniat veľmi nepríjemné. V čase odchodu k majiteľovi už väčšinou spoľahlivo prijímajú pevnú potravu, čo je vek okolo 7. až 8. týždňa.
Výživa v období od odstavenia do 6. mesiaca veku
Šteňa v tomto období prechádza fázou tzv. Rýchleho rastu. Jeho energetické potreby dosahujú až trojnásobku množstva potrebného pre dospelého psa. Vysoké sú tiež požiadavky na prísun ďalších látok, a to hlavne bielkovín, tukov, minerálnych látok a vitamínov. Okrem absolútneho množstva je mimoriadne dôležitý vzájomný pomer živín, predovšetkým vápnika a fosforu, potrebných pre optimálny vývoj kostí a zubov. Je pochopiteľné, že tak veľké nutričné nároky môže uspokojiť iba najkvalitnejšie, výdatné a pritom ľahko stráviteľné krmivo.
Výživa v dorasteneckom období dospelosti
Nutričné požiadavky dorastajúceho psa v tomto veku pozvoľna klesajú na úroveň vhodnú pre dospelého jedinca. Napriek tomu jeho organizmus sa ešte stále vyvíja a nároky na výživu nemôže uspokojiť potrava určená dospelým psom. Majitelia šteniat väčších plemien, kam sa radí aj retrievery, často robia chyby, keď nesprávne volí druh kŕmenie bez ohľadu na konkrétne potreby plemena.
Granule alebo varená strava?
To je otázka, s ktorou sa stretávame veľmi často. Nechceme zavrhnúť používanie klasickej varenej stravy. Len si majiteľ musí uvedomiť, že znamená obrovskú prácnosť v porovnaní s komerčnými krmivami. Ak chce majiteľ psovi variť, musí mať zdroj kvalitného mäsa - svaloviny, vždy ho dobre prevariť pre odstránenie rizika infekcie, miešať ho v pomere 1/3 mäsa ku 2/3 prílohy (ryža, cestoviny, vločky), pridať zeleninu, vitamíny, minerály. Nikdy nebude poznať presné zloženie takto pripravenej stravy a to nebude nikdy rovnaké, pretože zakaždým budú použité iné suroviny. Je tu vysoké riziko predávkovania vitamínov (vitamín D) a hlavne minerálov (v prípade vápnika je to katastrofa pre kostru a kĺby rastúceho psa). Predovšetkým si ale majiteľ prirobí veľa práce. Týmto spôsobom možno odchovať psa na relatívne vyváženej strave, je to ale zbytočne pracné a komplikované. Odporúča sa preto používať kvalitné a overená komerčné krmivá, najmä v granulovanej forme.
Dôležité je aj odlíšenie krmív pre rôzne veľkosti plemien. Dnes už sa vie, že malé plemená majú značne odlišné požiadavky na výživu než veľkí psi. Preto firmy vyrábajú granule pre malé, stredné a veľké plemená. Významné je to hlavne u psov veľkých (nad 25 kg v dospelosti) a gigantických plemien. Tu sa dá zlou výživou napáchať veľa škôd, hlavne vo vývoji bedrových a lakťových kĺbov. Ale pozor: dlho sa tvrdilo, že veľkí psi potrebujú počas rastu veľa vápnika a bielkovín. Výskumy posledných piatich až desiatich rokov ukazujú, že nadbytok týchto zložiek spôsobuje rovnaké, ba horšie škody, než ich nedostatok. Doga alebo rotvajler váži v dospelosti 50-80 kg. To je rovnaká váha ako u človeka. Ale ľudská kostra do tejto veľkosti a váhy rastie 18 rokov. Pes takto narastie za 8-10 mesiacov! To je obrovská záťaž pre jeho organizmus. Naším cieľom teda nemôže byť snaha o urýchlenie už tak rýchleho rastu, ale naopak. Musíme sa snažiť, aby tento rast bol pozvoľný, plynulý a vyrovnaný. Dostáva Ak rastúce pes veľkého plemena nadbytok bielkovín alebo vitamínov príliš rýchlo, vytvorí veľa svalovej a tukovej hmoty, túto váhu však musí niesť ešte nezrelá kostra, na ktoré potom vplyvom preťaženia dochádza k deformitám kĺbov a chrbtice. Vzťah medzi nadbytkom vápnika a zvýšeným výskytom dyspláziou bedrových a lakťových kĺbov je dnes už presvedčivo preukázaný. Pri nadbytku vápnika dochádza k predčasnému a nerovnomernému uzatváranie rastových zón kostí, a tým opäť ku zvýšenému množstvu kĺbových ochorení. Pri odchove psa veľkého plemena preto nedbajte dobre mienených, ale zastaraných rád niektorých chovateľov a výcvikárov, že poklesnuté uši či prešliapnuté spenky nôh spraví prídavok vápnika do krmiva. V kvalitných krmivách je ho dostatok a rada krmív (pre šteňatá, dospelé psy i seniorov veľkých a obrích plemien) obsahuje navyše chondroprotekiva - tj. Látky pre takzvanú kĺbovú výživu (chondroitín sulfát, glykosaminoglykánová a želatínu) pre optimálny vývoj a výživu kĺbových chrupaviek. Niektoré krmivá pre psov obsahujú nový unikátny patentovaný systém pre prevenciu vzniku zubného kameňa a krmivo pre šteňatá je obohatené o prípravok DHA (kľúčové živiny pre stavbu mozgu).
kŕmny režim
Šteňa je potrebné privyknúť na pravidelný režim kŕmenia. Malo by jesť do veku 1 roka 3x denne, do veku 2 rokov 2x denne a v dospelosti 1-2x denne. Granule zalejeme vlažnou vodou, necháme ich vychladnúť na telesnú teplotu a ponúkneme ich psíkovi. Ponecháme mu je 10-20 minút. Čo nezje, to mu vezmeme, uložíme v chladničke a ohriatej na telesnú teplotu ponúkneme pri ďalšom kŕmení. Ak namočené granule nezje počas jedného dňa, vyhodíme ich, aby sa nepokazili. Snažíme sa nenechávať psovi jedlo ležať k dispozícii celý deň, a to ani suché granule. Takýto pes sa nenaučí správne jesť a buď sa prejedá a je obézny, alebo naopak pri celodennom ujedania necíti poriadny hlad, jej málo a môže byť chudý.
dávkovanie
Všeobecné dávkovanie býva u každého krmiva napísané na obale. Vždy ale platí, že spotreba krmiva je prísne individuálna záležitosť a líšia sa u každého jedinca. Treba preto vychádzať z priemernej odporúčanej dávky a podľa prírastku či úbytku hmotnosti zvieraťa množstvo krmiva doladiť. Treba ustrážiť, aby pes nebol ani príliš chudý a ani príliš obézny (čo je oveľa častejšie). Obezita u psov spôsobuje rovnaké problémy ako u ľudí. Cukrovku, nadmerné zaťaženie srdca, obličiek, chrbtice a kĺbov. Zvlášť u rastúcich psov je nadváha výrazným predispozičným faktorom vzniku dysplázie bedier a lakťov, preto je dobré aj u plemien, kde je vyžadovaný mohutný telesný rámec, udržiavať psa štíhleho, na spodnej hranici kondičného rozpätie do veku 1,5 roka, než sa mu dotvorí kostra a kĺby, a až potom ho "nasvalit" intenzívnym
tréningom a nechať primerane zmohutnieť výdatnejšie výživou. Nikdy nedávajte psovi kosti! nepotrebuje
je. Nie je nič, čo by z nich mohol získať. Vápnika má v normálnom kŕmení viac než dosť a všetko ostatné je len odpad. Kosti môžu poraniť krk, pažerák, žalúdok či črevo, ale aj keď sú mäkké alebo namletej, pohlcujú vodu a môžu vyvolať zápchu. A niekedy natoľko vážnu, že sa ju nepodarí vyriešiť inak, než náročnou operáciou. Dodržíme Ak vyššie uvedené pravidlá, neurobíme chybu, či už zvolíme pre kŕmenie šteňaťa a neskôr aj dospelého psa doma varenú stravu či hotová kompletné krmivá. Rozhodne však do jedálnička psa nepatrí zvyšky alebo maškrty z nášho stola.
Text a foto: Pavel Míšek
Chovateľská stanica zlatých a labradorských retrieverov Artemis Gold
DESATORO VÝŽIVY ŠTEŇAŤA
1. Šteniatko má iné nároky na výživu ako dospelý pes.
2. Šteňa má mimoriadne citlivý zažívací trakt.
3. Šteňa má malý žalúdok, preto je nutné kŕmnu dávku
rozdeliť na niekoľko porcií.
4. U šteňaťa je nutné dodržiavať pravidelný čas kŕmenia.
5. Potrava pre šteňa by mala mať izbovú teplotu.
6. Vždy, než sa rozhodnete u šteňaťa podať akýkoľvek vitamínový alebo minerálny prípravok, poraďte sa s veterinárom. V kvalitnom kŕmenia by ich malo byť dostatok, a predávkovanie môže aj šteňaťu ublížiť.
7. U šteňaťa je nutné pravidelne kontrolovať hmotnosť a prírastky.
8. Kravské mlieko nie je vhodnou súčasťou výživy šteniat. Organizmus psa stráca schopnosť štiepiť mliečny cukor a výsledkom je vracanie alebo hnačka.
9. Po jedle nechajte psa vždy odpočívať.
10. Všetky dlhodobejšie problémy, ako sú zažívacie problémy, netypická konzistencia a farba stolice, nadmerné pitie alebo výrazná zmena