Výživové doplnky môžu využívať nielen ľudia, ale aj psi. Len je potrebné vybrať také, ktoré vyhovujú aktuálnym potrebám zvieraťa.
Ak látky obsiahnuté v krmive úplne nepokryjú potreby psa, je čas využiť výživové doplnky. Ak má pes napríklad problémy s kĺbmi, môže mu chovateľ poskytnúť doplnok, ktorý napomáha spomaliť zmeny na chrupavke. Ďalším príkladom sú gravidné suky. U nich môžete pomocou vhodného doplnku podporiť produkciu mlieka pre šteňatá a posilniť imunitu v období laktácie. K dostaniu sú aj doplnky pre psov so zvýšenou fyzickou záťažou, produkty, ktoré vylepší kvalitu srsti alebo podporujú chuť do jedla. "Je vhodné si zistiť, k čomu je aký vitamín, minerálne látka či iná užitá surovina dobrá a v akej forme sú použité komponenty dodávané. Napr. minerálne látky, ktoré sú použité vo forme chelátov, sú pre organizmus oveľa lepšie využiteľné, "vysvetľuje Adela Palacký, výživárska špecialistka značky Fitmin . Sledujte vždy dávkovanie a spôsob podávania. Preparáty v sypkej podobe možno dobre primiešať do kŕmnej dávky, tablety zase zabezpečí možnosť presného dávkovania a väčší prehľad, či pes naozaj zjedol všetko, čo mal.
Posilnenie imunity ako prevencia
Podpora imunity je dôležitá najmä pri zdravotných ťažkostiach, po operácii či pri veľkých výkyvoch počasia. Množstvo a dĺžka podávania závisí vždy na konkrétnom doplnku a tiež potrebe psa. Účinným produktom je napríklad lososový olej , ktorý pôsobí protizápalovo, posilňuje cievny systém aj mozgovú činnosť, ovplyvňuje reprodukciu a podporuje imunitu.
Kŕmite Barf?
Súčasným trendom medzi psičkári je takzvané barfování - kŕmenie čerstvú stravou, ktorá je tvorená predovšetkým mäsom, kosťami, zeleninou, ovocím a v menšej miere aj obilninami. "Stravu BARF odporúčam podporiť vhodnými doplnkami, s ktorých pomocou je možné surovú stravu patrične vyvážiť a vytvoriť plnohodnotnú kompletné kŕmnu dávku," hovorí Adela Palacký. Použitie doplnkov stravy je vhodné konzultovať s odborníkom.