Pravdepodobne najväčšej obľube sa mačky tešili v starovekom Egypte, kde za ich úmyselné zabitie padali tie najprísnejšie tresty. A keď mačka zomrela, všetci obyvatelia domu smútili. Kde ešte vzbudzovali posvätnú úctu?
Rovnako v Ríme boli mačky chované ako výborné ochrankyňa sýpok, aj keď neboli uctievané tak ako v Egypte. Tiež rímski osadníci v severnejších častiach Európy správali dovezené mačky, ktoré sa potom rozšírili aj tam. Na týchto územiach potom s najväčšou pravdepodobnosťou došlo ku kríženiu s divokou európskou mačkou. Tomu by nasvedčovala kresba srsti európskych domácich mačiek, ktoré sa od mačiek plavých trochu líši a je prakticky zhodná so sfarbením európskej divoké mačky.
Ázie
Aj v Ázii sa pre svoje pôvaby aj užitočnosť správali domáce mačky. Okolo začiatku nášho letopočtu boli chované v Indii, ale napríklad v Číne len málo. Naopak v Japonsku sa tešili úcte, pretože chránili továrne na spracovanie hodvábu a farmy priadky morušovej, ktoré by boli bez mačiek doslova rajom všemožných hlodavcov. Dokonca existujú záznamy, že bez mačiek sa výrobne hodváb dostali okolo roku 1000 na pokraj zániku (práve kvôli záškodnícke činnosti hlodavcov). Preto cisár nariadil, aby boli mačky do týchto miest opäť vrátené. Mačky sa následne stali obľúbenými domácimi miláčikmi a ľudia ich chovali miesto na farmách a v mestách u seba doma.
Európa
Aj v Európe boli mačky medzi ľuďmi cenené predovšetkým ako lovkyňa myší a ďalších nepríjemných hlodavcov. Správali sa tiež v kláštoroch, kde chránili sýpky. Údajne boli chované aj mníchmi a mníškami pre potešenie, preto nie je moc jasné, z akého dôvodu boli v stredoveku prenasledované a zabíjané ako diabolská stvorenia. Pravdepodobne v tom hrala určitú úlohu aj nenávisť cirkvi voči severskému kultu bohyne plodnosti Freya. Istá je skutočnosť, že mnoho žien, údajných čarodejníc, našlo svoju smrť na hranici spoločne so svojimi mačkami. Toto barbarské a nezmyselné ťahanie voči mačkám ustalo až koncom 17. storočia a od tej doby začala ich popularita strmo stúpať. Dôvodom obľuby bola samozrejme ich hlavnou úloha ako lovkýň myšou a ochrankýň sýpok. O ich užitočnosti snáď nikto nepochybuje ani v dnešnej dobe, hoci z veľkej časti ich prácu nahradilo hubenie hlodavcov prostredníctvom chemických prostriedkov. Avšak nie je sporu o tom, že mačka je oveľa ekologickejšie k životnými prostredia ako priemyselne vyrábané jedy. Dnešné "užitočnosť" mačiek však spočíva aj v tom, že sa z nich stali jedni z najobľúbenejších domácich maznáčikov.
Zdroj: Marie Říhová, Chov mačiek, Grada, 2007, www.grada.cz