V júli tohto roku prebehol reprezentatívny výskum spoločnosti STEM / MARK as venovaný otázkam zameraným na vzťah obyvateľov SR k opusteným a nájdeným zvieratám. Cieľom projektu bolo zmapovať názory českej populácie týkajúce sa predovšetkým zodpovednosti za bezprizorné zvieratá a míňanie zdravých opustených psov a mačiek. Prieskumu sa zúčastnilo 974 osôb starších ako 15 rokov vybraných metódou kvótového výberu.
Zviera z útulku - áno alebo nie?
Viac ako polovica domácností v Českej republike (52%) má doma psa alebo mačku (28% psa, 10% mačku, 14% oboje). Majiteľov zvierat je všeobecne viac v menších obciach do 4 999 obyvateľov, naopak menej ich je v mestách nad 20 000 obyvateľov. Ukázalo sa, že z viere z útulku má doma 8% domácností, naopak 92% ostatných majiteľov psov a / alebo mačiek si ho obstaralo iným spôsobom. V tomto ohľade nie sú medzi jednotlivými sociálno-demografickými skupinami žiadne významné rozdiely.
Prečo nemáme doma "útulkáče"?
Najčastejšie uvádzaným dôvodom toho, prečo si ľudia nevzali zviera z útulku, je skutočnosť, že psa a / alebo mačku dostali od niekoho z okruhu svojej rodiny alebo známych (44%). Takmer pätina ostatných (19%), a to najmä majitelia psov, požaduje konkrétne plemeno zvieraťa, ďalšie desatina osôb potom má doma zviera - najdúcha (najmä majitelia mačiek). Medzi ďalšie dôvody, prečo si ľudia nekúpili zviera z útulku, patrí narodenie potomka vlastného zvieraťa (7%), neznalosť povahy / rodičov / budúceho vzhľadu zvieraťa (6%) alebo neznalosť toho, čím si zviera prešlo v minulosti (5%).
Prečo sme si zaobstarali "útulkáče"?
Tretina osôb, ktorá si zaobstarala zviera z útulku, tak urobila z dôvodu, že im bolo zvieraťa ľúto, ďalších 23% preto, že považuje psy a mačky z útulku za vďačnejší a prítulnejšie ako kúpené alebo darovaná zvieratá. Tiež nízka cena je pre niektorých respondentov (15%) dôvodom k preferencii zvieraťa z útulku. Rovnaký počet ľudí je motivovaný čírou dobročinnosťou. Tí, ktorí majú zároveň psa aj mačku, oceňujú prirodzenosť a nešlechtěnost útulkáčů. Svoju úlohu hrá tiež dobrá predchádzajúca skúsenosť so zvieraťom z útulku. Iný dôvod uviedlo 35% opýtaných.
Kto by sa mal postarať o opustené a nájdená zvieratá?
O opustené zvieratá by sa mal postarať podľa väčšiny respondentov najmä štát, a to buď sám, alebo prostredníctvom obcí a krajov (51%, stanovisko podporované najmä majiteľmi psov). Na druhom mieste potom súkromné charitatívne organizácie (44%). Podľa desatiny respondentov by mala byť táto zodpovednosť prenesená na nálezca zvierat alebo niekoho iného (9%). Túto nešpecifikovanú odpoveď volili prevažne muži. Podľa 2% respondentov by sa o zvieratá mali starať firmy a podniky.
Čo s nechceným zvieraťom?
Otázku zodpovedali všetci respondenti. Väčšina ľudí, ak by sa z akýchkoľvek (finančných, zdravotných atp.) Dôvodu nemohla o zviera ďalej postarať, by ho darovala niekomu blízkemu (71%). Aj v tomto prípade sa častejšie jedná o osoby so stredoškolským vzdelaním a chovateľa. Umiestnenie zvieraťa do útulku by v takom prípade zvolilo 16% opýtaných (častejšie ľudia s nižším vzdelaním a tí, ktorí nevlastnia žiadne zviera). Cudzím záujemcom by zviera zverilo 5% opýtaných, dve percentá ľudí uviedla, že by nechali svoje zviera utratiť.
Regulácia populácie opustených zvierat
Respondenti mali šancu vyjadriť sa k otázke, ktorá nadobúda na aktuálnosti s blížiacou sa legislatívnou zmenou. Prevažná väčšina osôb (83%) nesúhlasí s tým, aby v rámci regulácie populácie opustených zvierat boli usmrcovanie zdraví psy alebo mačky (83%). Tento názor častejšie zdieľa ženy, ľudia žijúci v najväčších mestách nad 100 tisíc obyvateľov a tiež majitelia psov. Pre utratenie opustených zvierat sa vyslovilo len 14% opýtaných, a to častejšie muži. K problematike nemajú vyhranený názor 4% respondentov, častejšie tí, ktorí nevlastnia doma psa ani mačku.
pomoc útulkom
Necelá tretina (29%) opýtaných osôb už niekedy nejakým spôsobom pomohla zvieracím útulkom. V tomto prípade sa jedná častejšie o ženy a tiež v určitých prípadoch o majiteľa zvierat. Naopak 71% opýtaných žiadnu z podporných aktivít v prospech útulkov nikdy nezrealizovali (častejšie ide o muža a osoby bez domáceho zvieraťa). Najčastejšou formou pomoci sú nákup krmív v rámci akcie "Pomôžte naplniť misky v útulkoch (9%), finančné dary / virtuálnej adopcie (9%, opäť častejšie ženy) či dary materiálne (9%, častejšie majitelia psov). Dve percentá opýtaných uviedla, že poskytnutá pomoc spočívala v inej forme a ďalšie dve percentá uviedla venčenie útulkových psov. Dobročinnú prác pomohlo útulkom jedno percento osôb.
RNDr. barbora Večerková
Client Service Manager STEM / MARK, as