Sam, dnes už štvorročný chlapček yorkshirského teriéra, podľa veterinára biewer yorkshirského teriéra, sa k pani Adriane dostal úplnou náhodou. Už po niekoľkýkrát išla na vidiek za svojimi príbuznými a opäť plávala okolo veľmi staré a špinavé budovy, z ktorej sa už na diaľku ozývalo plačlivé kňučanie.
Nebyť jej, niekoľko desiatok psíkov by dnes nežilo. Snáď tomu chcela náhoda, že jej auto vypovedalo službu niekoľko metrov za starú budovou. Z motora sa začal valiť dym a auto nejavilo najmenšie známky jazde s, teda zavolala pomoc a čakala. Kňučanie, ktoré sa ozývalo z budovy, bolo neúprosné. Za deravým plotom nikto nebol, latky boli vylámané a budova vyzerala, akoby ju pred desiatkami rokov opustili. Zvedavosť zvíťazila nad rozumom, a tak sa Adriana odvážne vydala hľadať vstupnej brány a zvonček. Nikde nič, žiadne známky prítomnosti človeka, len psie nariekanie. Bála sa, aby sa jej vnútri nič nestalo, preto zavolala na tiesňovú linku a nahlásila psie kňučanie v budove, kde nikto nie je. Bohužiaľ sa dočkala jediné odpovede - nejedná sa o trestný čin, nikoho na miesto posielať nebudú.
Polícia nakoniec zasiahla
Cez plot videla niekoľko vnútri pobehujúcich špinavých psov a za nimi niekoľko klietok, v ktorých štekali ďalšie. Rozhodla sa pre razantné krok, kedy riskovala nielen svoju povesť, ale aj problémy s políciou, však to urobila. Do okna hodila kameň, ktorý ho rozbil na niekoľko kusov. Potom znovu zavolala na políciu a nahlásila vlámaniu. Niekoľko minút potom sa veci ubrali úplne iným smerom. Vo chvíli, keď Adriana naozaj vstúpila do budovy, kde sa nachádzali desiatky kňučících psov, vedela, že urobila správnu vec. O pár minút neskôr do budovy vnikli aj policajti. Majiteľ, alebo ktokoľvek iný, komu by objekt mohol patriť, sa neukázal. Adriana síce bola obvinená z trestného činu, pretože vstúpila na cudzí pozemok, však obvinenie bolo po pár mesiacoch stiahnuté, vzhľadom k tomu, ako záslužný čin urobila. Zostala jej "iba" peňažná pokuta. Odhalila množiarne, v ktorej bolo väznených 38 psov. Niektorí boli "noví", takže ešte nejavili také známky týraní, avšak niektorí z nich boli na pokraji smrti.
Karanténa a nové domovy
Na miesto bol okamžite privolaný veterinár a bezodkladne sa začala pomoc všetkým psom bez výnimky, a to ako po stránke zdravotnej, tak psychické. Všetci psíci boli umiestnení na rôzne dlhú dobu do karantény a po pár týždňoch sa im začali hľadať noví majitelia, takí, ktorí o ne budú skutočne starať s láskou a nebudú ich mať len ako predmet zárobku. Na 30 psíkov bolo umiestnené do nových domovov, niekoľko z nich zostalo v organizáciách, ktoré sa pomocou týraných psíkov (alebo psíkov odobratých z nevhodných podmienok) zaoberajú. Ale Sam, ako mu začali hovoriť, zostával ...
Zdravotné problémy malého Sama
Bola to láska na prvý pohľad. Akonáhle Adriana vstúpila do dverí a uvidela ho, úplne presne vedela, že už domov nepôjde sama. Aby ale mohol byť šťastný koniec úplný, je nutné dodať, že pomôcť Samovi k lepšiemu životu vôbec nebolo ľahké. Podľa veterinára prišiel do množiarne ešte ako šteňa, možno sa v nej narodil. Vzhľadom k tomu, že bol kŕmený naozaj veľmi zle a bol držaný v klietke zhruba rovnako veľké ako je akvárium pre škrečky, nevyvinuli sa mu správne kosti a jedna packa sa mu dokonca skrútila tak, že na ňu vôbec nemôže došliapnuť. Celkovo javil značné známky týrania. Ako malý bol zrejme niekoľkokrát surovo zbitý a zlomená kosť mu zle zrástla, alebo bola zlomená viackrát a nikdy nezrastené späť. Bohužiaľ tento následok týrania mu zostane už do smrti. Z množiarne bol odobratý vo veku zhruba dvoch rokov. Nasledovali mesiace plné odčervovanie, očkovanie, kožných problémov (vrátane vykousaných miest všade po tele až do krvi, ako veľmi bol vystresovaný). Ďalej nasledovalo trhanie zubov, pretože Samovi nevyzerali mliečne zuby samé od seba, ale zostali mu dva rady zubov - mliečnych a stálych, kedy tie stálej jednoducho prerastený cez mliečne zuby, hoci nemali v jeho malej ústočkách miesto. Pohľad to bol naozaj hrozný. V bežných prípadoch, kedy si majitelia zaobstará yorkshirského teriéra alebo iné šteniatko malého plemena (neplatí pri všetkých), nastane situácia, kedy musia v období přezubování šteňaťa navštíviť veterinárneho lekára a uchýliť sa k trhaniu mliečneho chrupu - obzvlášť potom očných zubov, aby mali stále zuby miesto na prerastaniu a aby narástli rovno.
Šanca na nový život
So skrivenú labkou sa už nedalo nič robiť, nie je bolestivá, avšak sa vážne uvažuje o amputácii, pretože ju Sam nemôže k ničomu využiť. Naučil sa žiť "bez nej". Cez všetky svoje útrapy je dnes Sam pokojným rodinným psom a je úzko viazaný na svoju paničku. Do konca života však bude veľmi drobný - váži ľahko cez kilogram, a to je pre život naozaj veľmi nízka hmotnosť. Bežne váži Yorkshirský teriér od 1,5 až do cca 3,1 kg (s výnimkou veľmi vypasených nečistokrvných a překrmovaných "jorkšír"). V očiach má ťažký zákal, ktorý vyžaduje pravidelné prehliadky u veterinára. Sam veľmi ľahko tiež prechladnú, takže sa návšteva u veterinára uskutočňuje v priemere každých štrnásť dní. Avšak po tom, čo prežil a aké si musel zažiť útrapy, je jeho terajší život ako rozprávka. Nielen on, ale mnoho ďalších psíkov z tejto odhalené a teraz už zrušenej množiarne, dostalo našťastie druhú šancu na život. "Majiteľ", teda "netvor", ktorý množiarne prevádzkoval, bol obvinený z týrania zvierat az podvodu a stále je vyšetrovaný na slobode. Bohužiaľ slovenské zákony mu viac pomáhajú, než aby ho potrestali, teda s najväčšou pravdepodobnosťou vyviazne bez trestu. Všetci psíkovia našli nový, vysnívaný domov a ich zdravotný stav sa zlepšil o 100%.
Miesta a mená boli kvôli osobnej ochrane zmenená. Foto je len ilustračné. Na fotke je psík po úprave srsti a vyliečenie dermatologických problémov, fotené pred strihaním.
Text: Simona Smith, www.tovarnanastenata.cz