Psy žijú s ľuďmi odpradávna. Spolužitie s nimi ale nie je vždy tak ružové, ako by sa mohlo zdať. Nie každý majiteľ vyžaduje po psovi, aby zvládal agility alebo vedel "tancovať". Ak ale chcete žiť so psom v harmoni, mal by pes ovládať aspoň základné povely. Medzi ne patria: ku mne, sadni, ľahni, zostaň a chôdza pri nohe. Niekde sa dočítate o viac základných poveloch, niekde o menej, ale myslím, že týchto päť povelov je nevyhnutných pre bezpečné a hlavne bezproblémové spolužitie psa s človekom. Poslušnosť psa je základným kameňom spolužitie so psom. Bez toho ho nemôžeme vziať na prechádzku, nemôžeme očakávať bezproblémové správanie u veterinára.
Výcvik základných povelov je založený na predošlé výchove psa. Pokiaľ pes nebol správne vychovávaný, nemôžeme od neho očakávať plnenia cvikov tak, ako by to malo byť. Na výchove je postavený celý výcvik. V prvom rade je ale dôležitá vzájomná dôvera, bez ktorej to ide veľmi ťažko. Výcvik poslušnosti nám pomôže v ujasnenia vzťahov medzi nami a psom.
To, ako správne vycvičiť nášho psa a naučiť ho základným povelom, ide rôzne. Existuje mnoho zaručených metód, každá ponúka niečo iné trošku iný spôsob, ale všetky sú v jadre rovnaké. Ide len o to "dostať" psa tam, kde ho chceme mať.
Čo k výcviku potrebujem?
Hlavne pevné nervy a trpezlivosť. Ďalej tiež obojok, vodítko (krátke a dlhé), za odmenu hračku alebo maškrty (podľa toho čo má psík rád) a náhubok.
Niekoľko základných rád do začiatku:
- Cvičiť psa by mal vždy len JEDEN člen domácnosti! Každý má na psa iné nároky a pes by bol zmätený, keď jednému stačí to, čo urobil a druhý chce, aby to vykonal lepšie. Tiež má každý iný hlas, takže by psa miatla intonácia hlasu.
- Povely dávame stále rovnako! Nesmieme meniť názvy povelov, alebo intonáciu hlasu. Pes by bol zmätený a nevykonával by cvik tak, ako by mal, alebo by nerobil vôbec nič.
- Psa pred cvičením vyvenčíte a necháme ho vyblázniť. Prebehne sa s ním, alebo ho chvíľu necháme behať na voľno. Pes bude pokojnejšie a nič ho nebude nútiť odísť preč a cvik nevykonať.
- Pre cvičenie si vyberieme pokojné miesto, kde nás nebude nič rušiť. Pes by sa v príliš rušnom prostredí neustále pozeral inam a všetko by ho priťahovalo viac ako správne prevedenie cviku.
- Cvičíme max. 5 minút, potom dáme psovi aj sebe krátku prestávku na vybehaný, hru apod. Pes sa odreaguje a my ukľudníme. Príliš dlhé cvičenie by nás aj psa začalo nudiť.
- Pri výcviku nepoužívame hrubých metód! Je to neúčinné a pes sa začne báť. Najlepšie je psa pri vykonávaní cviku veľa chváliť (hlasovo) a po správnom vykonaní mu dať odmenu pohladením, hrou, maškrtou.
- Dôslednosť a trpezlivosť je pri výcviku najdôležitejšia. Ak nebudeme dôsledne trvať na vykonanie cviku, pes si časom bude robiť čo chce a nás bude ignorovať.
- Ak sme nervózni alebo nahnevaní, tak necvičíme! Našu náladu pri výcviku prenášame na psa.
- Keď sa cvičenie nedarí, Nehrešte ma psa a nebuďte zbytočne nervózny, skúste to ďalší deň.
- Opakovanie je matkou múdrosti, preto opakujte každý cvik pokojne niekoľkokrát denne, avšak dbajte prestávok medzi cvičením.
Odmena za dobre vykonaný cvik
Odmenou pre psa môže byť pohladenie, slovné pochvala, maškrtu alebo obľúbená hračka. Každý druh odmeny má svoje špecifiká a záleží len na psíkovi, čo má rád a čo mu stačí. Odmena ale musí prísť najneskôr do 5 sekúnd po vykonaní cviku, a to akákoľvek! Zdĺhavé čakanie psa na odmenu ho nielen nebaví, ale aj odrádza od vykonania cviku.
Slovné pochvala:
Vychádza z nášho hlasu. Pes musí jasne poznať, kedy je chválený a kedy karhaný. Psa chválime slovami hodný, hodná (za ne môžeme pridať aj meno - hodný Rex), šikulka pod. Proste to čo máme radi. Pri každej pochvale ale musíme dbať na intonáciu hlasu. Pokiaľ pes z nášho hlasu nepočuje radosť, nemá radosť ani z vykonanej cviku, hoci by ste ho miliónkrát pochválili. Chválime veľa, chválime stále. Pokiaľ pes urobí niečo dobre, dobre cvik vykonáva, chválime ho. Psovi to pomôže, zlepší mu to náladu a dodá mu viac odvahy do správneho a radostnejšie vykonanie cviku, aj keby ten cvik nemal rád.
pohladenie:
Pohladenie je pre psa snáď tou najlepšou odmenou za dobre vykonaný cvik. Maškrta ani obľúbená hračka pohladenie nenahradí. Pohladením zároveň nestrácate kontakt so psom, ako pri hode obľúbené hračky. Psa hladíme len po vykonanom cviku! Nie pri ňom! Pes by si mohol myslieť, že cvik už splnil, a teda by ho nedotiahol do konca, alebo by ste psa tým zbytočne vyrušovali. Psy majú radi hladenie ao to viac je poteší, keď je pohladíte súčasne so slovnou pochvalou za dobre vykonaný cvik. Skúste si všimnúť že po tom, čo psa pohladíte, začne radostne vrtieť chvostíkom. Nemusí ale zostať len pri hladenie. Svojho psa môžete aj podrbat. Hladenie je ale najlepší vykonávať súčasne so slovnou pochvalou, aby ste psovi zdôraznili, ako je šikovný. Samotné hladenie je pri výcviku takmer na nič.
maškrta:
Maškŕt je na trhu veľa a záleží len na nás a na našom psovi, aký maškrtu má najradšej. Ak má rád piškótu alebo salámu, to je jedno. Dôležité je to, že za tým maškrtou rád pôjde. Maškrty ale nikdy nenahradí slovné odmenu ani pohladenie! Preto pri výcviku psa treba pochváľte, pohlaďte ho a potom mu dajte maškrtu. Nikdy psovi nedávajte maškrtu pri vykonávaní cviku, ale až po ňom. Skúsení psovodi a výcvikárovi používajú maškrtu pre zrýchlenie cviku - napr. Keď pes pomaly prichádza na privolanie.
hračka:
Odmena hrou je skvelá. Hrať sa môžete so psom, ktorý na maškrty nereaguje, alebo napríklad keď drží diétu. Pes sa pri hre skvele odreaguje a vy tiež. Je to ale veľa podobné ako u maškŕt. Hra nenahradí slovné odmenu ani pohladenie.
Šteňa versus dospelý pes
Šteňatá sú k výcviku samozrejme lepšie než dospelý pes, rýchlejšie sa učia a viac nás vnímajú, lebo sú na nás viac pripútané. Ale verte, že aj dospelý pes sa môže naučiť cvik rovnako ako šteňa. Nejde o to v akom veku sa pes učí, ale akým spôsobom. Aj dospelý pes sa naučí bez problémov počúvať.
základné povely
Pes musí vedieť dva kľúčové povely, aby sa s ich pomocou naučil ďalšie: sadni a ľahni. Odporúčam ako prvý naučiť sadni, pretože ak ho skôr naučíte ku mne, musíte potom tento povel preučiť, aby si pes sadal tak ako má.
Základ: Psa učíme povely jedine na vodítku, nebudeme ho potom zbytočne naháňať, aby až ho chytíme sme mu ukázali, čo má urobiť.
SADNI
Najlepšie bude, keď pomocou vodítka dostanete psa na pozícii vedľa ľavej nohy. Ak sa rozhodnete používať maškrty, pripravte si ich tak, aby ste ich mali čo najlepšie po ruke a nikde je nelovili vo vrecku.
Vodítko si dajte do pravej ruky a trochu sa boky vytočte k psovi tak, aby sa vám vodítko dobre držalo. Držte ho napnuté smerom nahor, nie do boku, aby ste psa neťahali bokom alebo ho nenútili sa niekam otáčať. Ľavú ruku položte psovi na zadok tak, aby sa vám dobre tlačil nadol. Odporúčam tlačiť doprostred medzi slabinami a chvostom. Vyslovte zreteľne a dôrazne povel sadni, aby pes spozornel. Tesne po vyslovení zatlačte psovi na zadok (nie moc!) A donúťte ho sadnúť. Nezabudnite držať vodítko stále napnuté, aby si pes nelehnul. Ihneď po tom, čo ho posadíte, ho hode a radostne pochváľte, môžete mu dať maškrtu. Niekoľkokrát to zopakujte a zakaždým trochu zmiernite tlak na psovu zadok. Ak sa vám bude zdať, že si už sadá bez vašej pomoci, upustite od pomáhania rúk.
Pokiaľ tento spôsob nefunguje, použite maškrty alebo obľúbené hračky. Nezabudnite vždy pri vykonávaní cviku psa veľa chváliť.
Maškrty môžete využiť tak, že dáte psovi k nemu čichnout a zatvorte maškrtu do dlane. Dáte povel sadni a jednou rukou psa dostanete do pozície sadni a ihneď potom s pochvalou dostane maškrtu. Niektorí psi si sadnú len maškrtu vidí. Túto dobu musíte vystihnúť a povedať sadni, ešte predtým než si sadne.
Sadni môžete cvičiť tiež pri podávaní krmiva. Krmivo dáte do misky a psovi dáte čichnout len tak, nech vie, že tam niečo je. Zvyčajne keď mu misku dáte trošku vyššie než je on, tak si sadne. Skúste túto dobu opäť vystihnúť a tesne predtým, než si sadne, mu dajte povel. Ak povel správne splní, pochváľte ho. Potom misku položte as povelom "zober si" alebo "na" dovoľte psovi zjesť si svoje jedlo.
Dajte si veľký pozor na to, ako pes sadá! Niektorí psi majú tendenciu si sadať tzv. Na bok.
Nezabudnite, že povely sa musí neustále precvičovať, aj keď je pes už stopercentne vie.
KE MNE
Vykonanie tohto povelu sa vyžaduje po psovi, keď potrebujete, aby okamžite prišiel k vám. Pes by mal všetko nechať a najkratšou cestou sa k vám čo najrýchlejšie dostať. Pomalý príchod je celkom na nič - ako sa k vám pes dotackať, môže už byť pod autom.
Povel ku mne cvičte keď je šteňa dostatočne zvyknuté na svoje meno. Cvičte v pokojnom prostredí, kde nemá možnosť niekam utiecť, alebo nemôže byť jeho výcvik rušený treba idúcimi autami. Zavolajte psa menom a ak sa rozbehne smerom k vám, pridajte povel ku mne. Niekedy šteňa dorazí až k vám, niekedy ho cestou zaujme niečo lepšie a nedobehne. Preto je lepšie mať ho na dlhšom vodítku, a ak sa cestou zastaví, jemne šklbnite smerom k vám s opätovným povelom ku mne. Akonáhle dorazí až k vám, veľa ho pochváľte. Môžete ho chváliť aj počas doby, keď mieri k vám. Bude si vás tak viac všímať.
U malých šteniatok zo začiatku stačí, keď len prídu. Sú moc divoké a chcú si všetko nové ovoňať, a až neskôr pridáte s povelom ku mne spojený povel sadni - tzn. že pes príde na povel ku mne a sadne si.
Sadanie spojené s povelom ku mne:
Psa zavoláte menom a pridáte povel ku mne, prípadne si ho na povel pritiahnete k sebe za dlhé vodítko. Akonáhle je pes u vás, donúťte ho sadnúť a naozaj veľa a radostne ho pochváľte. Môžete mu tiež po tom čo príde k vám dať povel sadni, ale to už bude pre psa trochu zmätok a potom ho vlastne pochválite len za povel sadni, nie za povel ku mne.
Pes si má sadať tak, že keď k vám príde, sadne si oproti vám a zdvihne hlavu, pozerá sa vám do očí. Takže má sedieť tesne pred vami. Pozerania do očí samozrejme po psovi vyžadovať nemusíte, ale ak vás počas cvičenia pes pozoruje, oveľa lepšie sa s ním pracuje a tiež je lepšie ovládateľný.
Ak psík nechce prísť, môžete mu ukázať maškrtu. Nechajte psa ovoňať si ho, a potom ustúpte kúsok ďalej Zavolajte psa a ukážte mu maškrtu. Akonáhle sa k vám rozbehne, pochváľte ho a keď k vám pribehne a sadne si, maškrtu mu dajte a znovu ho pochváľte.
Cvičiť tento povel musíte zásadne v pokojnom prostredí, aby k vám pes rýchlo a ochotne pribehol a nerušilo ho niečo iné. Až tento povel bude dostatočne dobre vedieť, môžete s ním cvičiť aj na prechádzkach alebo tam, kde je to viac rušnejšie.
ĽAHNI
Ľahni je veľmi užitočný povel tak pri výcviku, tak napríklad u veterinára. Niekedy je lepšie, keď pes pri vyšetrení u veterinára leží než sedí. A ako ho chcete dostať do polohy, kedy má ležať, keď sa bojí a snaží sa utiecť zo stola?
Povel ľahni vychádza z povelu sadni. Psa posadíme, vyslovíme povel a vezmeme jeho prednej laby (zospodu) a položíme ich na zem tak, aby pes ležal. Druhou rukou položenou na kohútiku medzitým jemne tlačíme psa dole. Potom sa psa oboma rukami prestaneme dotýkať a akonáhle zostáva v polohe ľahni, veľa ho pochválime. Musíme dať pozor na to, že keď pri pokladaní má pes laby na našej ruke, je celá jeho váha prenesená na našu ruku. Niekoľkokrát toto zopakujeme a potom už len psovi tlačíme jemne na kohútik s povelom ľahni a dostávame ho tak do správnej polohy. Nezabudnite, že po každom položení musí nasledovať obrovská a radostná pochvala!
Druhou možnosťou je vziať vodítko a škubnout smerom dole súčasne s povelom ľahni. Avšak je to skôr druhá možnosť, keď prvý nefunguje. Pes sa tomuto spôsobu môže vzoprieť tým, že sa "zasekne" a nie a nie ľahnúť. Prvý spôsob je oveľa jemnejšia. Tiež ho do tejto polohy môžete dostať pomocou maškrty a zatlačenie na kohútik, ale niektorí psi sa radšej ohnú pre maškrtu, než aby si ľahli.
Zase musíme dať pozor na správne ležanie. Tak, aby všetky packy boli v priamke, nie položené. Psy si s obľubou, aby odľahčili kĺbom, ľahnú zase tzv. "Na bok."
k nohe
U nohy chodí pes väčšinou, keď je nebezpečenstvo, že by sa mu niečo stalo, keby behal na voľno. Napr. keď vieme že sa blíži prechod, tak aby sme psa nechytali až u prechodu, pôjde radšej kúsok pri nohe.
Povel k nohe cvičíme výhradne na vodítku. Na voľno by to nemalo zmysel, psa nedostaneme tak rýchlo do požadovanej pozície ako na vodítku. Pes na povel k nohe chodia pri ľavej nohy. Najprv si ho zavoláme k sebe. Trebárs povelom ku mne alebo k nemu prídeme keď sedí, to je jedno. Dáme mu jasne a zreteľne povel "k nohe" a okolo nôh ho obtočíme tak, aby prišiel zozadu a pritiahneme si ho tesne vedľa ľavej nohy. Nikdy psa na povel k nohe neťaháme ňufákom smerom za nás okolo ľavej nohy a potom ho otáčame, aby bol tak ako má!
Dáme teda povel ku mne a okolo nôh ho privedieme k ľavej nohe. Psa pochválime. Dáme mu povel sadni. Pochválime. Kúsok Poodíďte, treba dva kroky, pes sedí tam kde je. Znovu dáme povel k nohe a psa pritiahneme k sebe. Pochválime. Toto niekoľkokrát opakujeme do doby, než pes prichádza sám k našej nohe. Potom prejdeme k druhej časti výcviku - chôdza pri nohe. Psa zavoláme povelom k nohe a následne pochválime. Psa pripneme na vodítko. Na povel k nohe psa držíme stále pri našej nohy a kúsok podíde. Vodítkom korigujeme jeho chôdzi tak, aby šiel u našej nohy. Urobíme pár krokov a zastavíme sa. Pes sa tiež musí zastaviť, potom ho pochválime. Psa môžeme chváliť aj počas chôdze, bude nás viac vnímať a bude mať radosť že robí niečo dobre. Chôdzu pri nohe cvičíme tak dlho, kým pes nebude chodiť sám u našej nohy, bez našej pomoci. Trate samozrejme môžeme skracovať či predlžovať podľa ľubovôle. Vždy ale musíme dĺžku chôdza pri nohe prispôsobiť šikovnosti psa a dbať na prestávky!
Potom začíname nacvičovať zastavenie u nohy s následným sadni. Kedykoľvek sa zastavíme, musí sa zastaviť aj náš pes. Zastavenie opäť nacvičujeme pomocou vodítka - ideme pomalou chôdzou, psa chválime a tak si udržiavame jeho pozornosť, zastavíme sa a vodítko držíme tak, aby pes nemohol ísť ďalej, prípadne ho o kúsok stiahneme späť šklbnutím! Nie potiahnutím! A pochválime !!! Následne ho posadíme, či s povelom sadni alebo len zatlačením na zadok, to je už na vás. Odporúčala by som bez povelu sadni, aby si pes lepšie zapamätal, že pri akomkoľvek zastavení si musí okamžite sadnúť. A nezabúdajte psa chváliť za všetko, čo urobí dobre.
ZOSTAŇ
Povel zostaň je jedným z kľúčových povelov výcviku. Nielen že ho využijete pri ďalších rôznych cvičeniach, ale hodí sa aj bežne v praxi. Trebárs ak potrebujete, aby pes niekde na chvíľu zotrval, napr. Pred obchodom, alebo si chcete so psom hrať, ale pes za vami neustále chodí a vy mu chcete hádzať loptičky tak, aby ich chytal. Pes by mal zostať v vytúženú polohe (teda mal by zostať tam kde je) aj po zadaní rôznych povelov, napr. Po sadni. Preto je tiež dôležité psa tento povel naučiť, ak retencii na mieste po vydaní povelu nezvláda.
Najlepšie sa povel zostaň učia psa, ktorý vie ľahni. Horšie sa mu vstáva ako z pozície kedy sedí, a tak máte ešte chvíľočku navyše, aby ste ho dostali späť do vytúženú polohy.
Psovi dajte povel ľahni a nechajte ho chvíľu zotrvať v tejto polohe. Potom vydajte povel zostaň a buď o kúsok ustúpte, alebo začnite tesne okolo psa chodiť dokola. Chodenie dookola je lepšie, pretože si pes zvykne že mu odchádzate do rôznych strán. Po vydaní povelu zostaň ustúpte o krok. Pokiaľ pes zostane, príďte k nemu a veľa ho pochváľte, dajte mu napríklad aj maškrtu. Niekoľkokrát toto zopakujte a pokiaľ sa bude dariť, môžete vždy vzdialenosť o kúsok predĺžiť. Čo sa týka chôdze okolo psa, chodievajte dokolečka okolo neho a podľa toho, ako to bude zvládať, robte väčšie a väčšie kolieska. Nezabudnite zo začiatku psa neustále chváliť a robiť prestávky. Akonáhle sa prestane dariť, pokračujte až ďalší deň, nechajte psa vybehať, alebo zopakujte povel, ktorý už vie a veľa ho pochváľte, aby dostal znovu chuť do cvičenia. Pri nácviku povele zostaň je dobré, aby ste skúšali chodiť do rôznych strán, pokojne aj za psa, aby vás nevidel. Zaraďte do cvičenia aj beh od psa. Pes je naučený, že od neho len popojdete, ale akonáhle sa rozbehnete, je to pre psa niečo nové a pes vás môže začať nasledovať. Tento povel cvičte v nerušenom prostredí, kým ho pes nebude stopercentne vedieť. Tam, kde by sa otáčal inam alebo by utekal, to nemá zmysel.
slovo nakoniec
Spôsobov, ako psa naučiť daný povel, je veľa. Takže nemôžete brať, že podľa tohto článku sa psy cvičia a nie inak ... :-)
Text: Ivana Pospěchová
Obsiahleho sprievodcu o výcviku psa nájdete tiež tu: https://vse-pro-zviratka.cz/vycvik-psa/