Až polovica majiteľov psov a koček¹ uvádza, že ich trápi zápach z papuľky ich maznáčikov, ktorý môže byť príznakom začínajúcej paradentózy. Podľa prieskumu spoločnosti VIRBAC tým trpí až 85% psov a mačiek.
Zápach z papuľky býva často prvotným signálom začínajúceho ochorenia zubov a ďasien (paradentózy). "Hlavnou príčinou vzniku paradentózy je zubný plak. Ten sa usadzuje na zuboch a je zdrojom baktérií, ktoré vylučujú škodlivé toxíny. Sírne kyseliny narúšajú zubnú sklovinu, spôsobujú zubný kaz a zápaly ďasien. Zubný plak súvisí aj so vznikom zubného kameňa, na ktorého drsnom povrchu sa ľahko zachytí ďalšie baktérie a zápal sa prehlbuje, "vysvetľuje MVDr. Gabriela Zelinková. Keďže sa tomuto ochoreniu dá predísť prevenciou, je žiaduce dbať na pravidelnú dentálnu hygienu.
Žuvacie plátky a zubné pasty
Vďaka jednoduchosti aplikácie sa najväčšej priazni v oblasti prevencie medzi chovateľmi teší žuvacie plátky, ktoré slúži zároveň ako maškrtu. Naopak zubnú pastu a kefky používa iba štvrtina chovateľov, a to aj napriek tomu, že sú najúčinnejšie formou starostlivosti o zuby. Pre psov i mačky sú k dostaniu pasty s rôznymi príchuťami (napríklad rybie a hydinové). MVDr. Gabriela Zelinková však upozorňuje, že nie je príliš vhodné užívať zubné kefky určené ľuďom, pretože majú príliš tvrdé štetiny, ktoré by mohli zvieratám uškodiť.
Ústna voda - čistá papuľa až 24 hodín denne
"Pre majiteľov, pre ktoré je čistenie zubov ich miláčikov ťažké, existuje jednoduchší a menej náročný spôsob starostlivosti o zuby. Ústnu vodu VET AQUADENT jednoducho nalejete do misky s vodou. Zakaždým, keď sa zviera napije, automaticky čistí a osviežuje zubnú dutinu. Každé prepláchnutie je preventívnym krokom proti dentálnemu ochorení. Kým mechanické čistenie chrupu a žuvacie plátky použijete 2-3 dni v týždni, zubné vodu zviera pije niekoľkokrát denne, "uvádza MVDr. Gabriela Zelinková.
Z prieskumu ďalej vyplynulo, že majitelia psov sú v starostlivosti o chrup svojich maznáčikov oveľa dôslednejší. Hygienu dodržiava 50% z nich, oproti 15% majiteľov mačiek. Pokiaľ ale prostriedky prevencie nie sú podávané denne, je ich efektivita obmedzená. "Je nutné upozorniť, že žiadny preventívny prostriedok nevylieči ťažšie zápaly. V takých prípadoch je rozhodne nutné navštíviť veterinára, "dodáva MVDr. Gabriela Zelinková.
Päť tisíc korún na liečbu zvieraťa - pre polovicu chovateľov žiadny problém
Z prieskumu ďalej vyplynulo, že v prípade vážneho ochorenia zvieraťa je každý piaty Čech ochotný zaplatiť až 10 000 Sk. Polovica chovateľov je ochotná do svojho miláčika investovať až 5 000 Sk.
Jedenkrát do roka vyhľadá zverolekára 38% majiteľov zvierat. Viac ako polovica chovateľov (53%) navštívi zverolekára dvakrát až trikrát do roka.
¹Průzkum pre spoločnosť VIRBAC realizovala agentúra G82 v apríli 2012, celkovo zodpovedalo 603 chovateľov psov a mačiek.