Keď je ucho hladké, ružové, nebolestivé, bez zápachu a výtoku, potom je zdravé. Ovšem čas od času môže vaše zvieracie miláčikov potrápiť zápal ...
Vonkajším zvukovodom máme na mysli kanálik, ktorý vedie od ušnice dovnútra k bubienku. Zápal zvukovodu sa vyskytuje predovšetkým u psov s previsnutými ušami. Všeobecne majú zápaly rôzne príčiny - bakteriálne, parazitárne alebo plesňové. Niekedy môže byť spúšťačom zápalu tiež cudzie teleso (napr. Trávne ostnatého). U niektorých plemien je potrebné pravidelne vytrhávať chĺpky rastúce vo zvukovode, a to predovšetkým u pudlov, bradáčov, bišónov, maltezáčikovi, jokšírů a ďalších plemien s jemnou srsťou. Ak sa chlpy ponechajú vo zvukovode, vytvára často spoločne s ušným mazom ušné zátku, ktorá bráni vetranie zvukovodu a to vedie k vzniku zápalu. U mačiek sa zápal zvukovodu nevyskytuje tak často a takmer vždy je spôsobený parazitmi (ušné roztoče).
Ako ho spoznať?
Klasickými príznakmi zápalu zvukovodu je časté trepanie hlavou a škrabanie ucha. V prípade, že je ucho veľmi špinavé, zapácha, vyteká z neho páchnuce tekutina, jeho povrch je začervenaný či zdrsnený, alebo si zviera nezvyčajne často škrabe ucho, trepe hlavou, trie uši o koberec a pod., Určite s návštevou veterinára neotáľajte! Ak sa škriabe mačka a v jej uchu objavíte špinu pripomínajúce kávovú usadeninu, môžete si byť takmer istí, že sa jedná o ušné roztoče, ktorý tiež vyžaduje odbornú pomoc.
Čo robiť?
Ak ucho len svrbí, ale nič z neho netečie, vykapejte ho čistiacimi kvapkami. Ak spozorujete, že sa zvieraťu uľavilo, opakujte čistenie každý deň až do odznenia príznakov.
Zvieraťu nikdy nečistite uši vodou, bórovou vodou ani akýmkoľvek olejom.
Ak spozorujete páchnuce sekrét, musíte navštíviť veterinára, ktorý ucho zvieraťa vyšetrí a nasadí zodpovedajúcu liečbu (špeciálna kvapky).
Vždy starostlivo dodržiavajte liečebný postup, ktorý naordinoval veterinár. Domácim miláčikom je kvapkanie zapálených uší veľmi nepríjemné, preto proti nemu mnohokrát veľmi zarputile protestujú. Ovšem vy to nevzdávajte a vytrvajte, do nedoléčeného ucha by sa infekcia veľmi rýchlo vrátila. Často sa veterinári stretávajú s prípadmi, kedy majitelia vodí svoje zvieratá do ordinácie z dôvodu, že predchádzajúce kvapky "nezabrali", takže sa nasadí iné ... Za mesiac sa opakuje rovnaký scenár. Výsledkom potom môže byť chronický zápal zvukovodu. Pritom by mnohokrát stačilo, keby sa pri prvom zápale dodržal liečebný postup a neprerušil sa v priebehu, keď došlo k prvému zlepšeniu.
V prípade, že zvieraťu nie ste sami schopní uši časti odkvapkať, nezostáva vám nič iné ako sa dohovoriť s veterinárom a chodiť na tento úkon do ordinácie.
U psov prichádzajúcich do užšieho kontaktu s mačkami sa môžeme stretnúť s ušným svrabom, ktorý je spôsobený parazitickým roztočom. Je nutné preliečiť všetky zvieratá v domácnosti, na ktorej je svrab prenosný.
Osiny tráv, ktoré sa dostanú do zvukovou, ucho dráždi a zraňujú. V takom prípade často dochádza k zapáleniu a zvieraťu sa spustí hnisavý výtok z ucha. Vždy je nutné odborné odstránenie cudzieho telesa a vyčistenie zvukovodu. Domáce pokusy o vybratí Osina môžu skončiť jej zasunutím hlbšie do zvukovodu, kde môže v najhoršom prípade dôjsť až k perforácii (prederaveniu) bubienka.
Ako uši čistiť?
Mierne zašpineniu ucha ušným mazom je bežné. Ucho vyčistite nasledujúcim spôsobom: kúpte si roztok na rozpúšťanie mazu v ušiach, ten aplikujte do zvukovodu pokojne vo väčšom množstve a chrupavkovitú trubicu zvukovodu masírujte, až je počuť špliechanie. Potom už len vytierajte papierovou vreckovkou namotaným na prste, čo zviera vyklepe do ústia zvukovodu. Pred čistením druhého ucha vždy očistite kónus kvapiek (hrozí riziko zavlečenia infekcie z chorého ucha do zdravého). Ak si neviete rady, nechajte si od veterinára predviesť, ako ucho správne vyčistiť (prípadne ako aplikovať špeciálne kvapky pri liečbe).
Pokiaľ zápal predsa len prepukne, môžete liečbu podporiť tiež homeopaticky. Aké lieky zvoliť?
Akútne zápaly vonkajšieho zvukovodu
Táto homeopatiká sa podávajú v počiatočnej fáze zápalu, kedy môžete pozorovať překrvenost a bolestivosť ucha.
Primula veris
Podávajte pri náhlych bolestiach ucha sa začervenaním. Väčšinou po pobyte vo veternom, suchom a chladnom počasí. Začiatok sa často objavia uprostred noci, keď zviera vzbudí svojho pána bolestivými prejavmi. Riedenie 9 CH niekoľko dávok podajte čo najskôr po objavení prvých príznakov.
dulcamara
Zápaly ucha sa objavujú po vystavení vlhkému chladu, napríklad po premoknutiu, často po vodných prácach loveckých psov v chladnom počasí. Riedenie 9-15 CH 2-5 krát denne.
Belladona
Prudký začiatok, bolestivosť, ucho je na pohmat teplé. Bubienok je prekrvenie, vyskytuje sa horúčka. Riedenie 9 CH 5-krát denne.
Ferrum phosphoricum
Pomalší rozvoj zápalu, bubienok je mierne prekrvenie, teplota nebýva. Riedenie 9 CH 5-krát denne.
Chamomilla
Postihnuté ucho je prekrvené, červenej a citlivé, druhé je studené. Zviera reaguje veľmi podráždene, až neadekvátne. Hoci sa ucho nezdá toľko podráždené, jedinec sa prejavuje až agresívne, ak si ho chceme prezrieť. Riedenie 15-30 CH po 2 hodinách.
Pyrogenium
Podáva sa k prevencii komplikácií. Riedenie 9-15 CH 1-2krát denne.
Hnisavé zápaly ucha s výtokom
Hepar sulfuris calcareum
Hnisanie, páchnuce, žltý sekrét. Podávame radšej vyšší riedenie pre vysušenie sekrécie. Riedenie 15 CH 3krát denne.
Mercurius solubilis
Sekrét z ucha je nazelenalý, zapáchajúci, môže sa objaviť prímes krvi. Riedenie 9-15 CH 3-5 krát denne.
Pyrogenium
Opäť liek pri hnisanie a zápachu. Riedenie 9-15 CH 1-2krát denne.
Chronické a opakované zápaly ucha
Calcarea Carbonic
Okrem opakovaných zápalov ucha sa u zvieraťa objavujú aj kožné problémy. Zápal ucha sa opakuje 2-4krát ročne. Najmä u robustných jedincov. Riedenie 15 CH 2-3krát týždenne.
Calcarea phosphoric
Často opakované otitídy aj viac ako 6-krát ročne. Hlavne u vytáhlých a rýchlych jedincov. Riedenie 15 CH 2-3krát týždenne.
Silicea
Liek chronického hnisanie. Ide o drobné, neduživé a tvrdohlavú jedinca. Syrový sekrét, svrbenie a zápach z ucha. Riedenie 15-30 CH 1-2krát týždenne.
Thuya occidentalis
Chronické otitídy, skôr tuční jedinci s mastnou pokožkou a srsťou, v ušiach sa často vyskytujú papilomatózní výrastky. Opakované liečenie kortikoidnými kvapkami. Riedenie 15 CH 2krát týždenne.
Pulsatilla
Sekrét premenlivé farby, množstvo i konzistencie. Zosilnenie steny zvukovodu, opakované zápaly. Riedenie 15 CH 1-krát denne až 2krát týždenne.
Lycopodium clavatum
Opakované zápaly uší, skôr pravostranné, u zvierat s ekzémami, ktoré svrbia aj v spánku, s nadúvaním, alebo u jedincov, ktorí jedia po troškách. Riedenie 15 CH 2-3krát týždenne.
Zdroje: Zdroj: Domáce zverolekár pre majiteľov a chovateľov psov a mačiek, Renata Popelářová, Grada, www.grada.cz
Poznávame homeopatiu, Ako šetrne liečiť psy a mačky, MVDr. Michaela Švaříčková, MVDr. Václav Holzbauer, Grada