Pri umiestňovaní mačky do nového domova kladieme novým majiteľom na srdce, aby mačku, ktorá u nich bude mať výbeh, prvé 3-4 týždne nepúšťali von. Často sa stretávame s otázkami, či je takéto opatrenie naozaj nutné. Áno, je to nutné, a to nielen keď si priveziete domov novú mačičku, ale aj v prípade sťahovania či dovolenky na chate.
Predovšetkým je potrebné sa na celú problematiku pozerať nie z pohľadu nášho, ale z pohľadu našej štvornohých spoločníčky. Mačka proste niekde žila, či už u ľudí, alebo na nejakom inom mieste, kde bola zvyknutá. Svoj domov má spojený práve s týmto miestom: pozná to tam, má tam skrýšu, do ktorej sa schová, keď sa cíti ohrozená atď. A zrazu ju niekto prevezie inam, na miesto, kde to nepozná. V takom okamihu mačka nevie nič o dôvodoch, z ktorých sa tam ocitla. Nečakajte, že bude uvažovať ako človek a bude si hovoriť: Aha, sem ma dali, pretože tu mi vraj bude lepšie, tak ja to chápem a budem tu. Jediná vec, na ktorú myslí, je, že sa musí zase vrátiť "domov", teda na svoje staré miesto. Ak jej otvoríte, aby sa šla prebehnúť a zoznámiť sa s novým prostredím, pôjde "domov". A nemusí nájsť cestu späť, pretože k novému prostrediu ju nič neviaže a staré prostredie nenájde.
nový domov
Ak dáte na naše rady a mačka nebude mať možnosť sa vrátiť späť tam, kde bola zvyknutá, tak za dobu 3-4 týždňov si na toto nové miesto zvykne a bude ho považovať za svoj domov. Odtiaľ potom nemá tendenciu utekať. Nájde si za tú dobu novú skrýša a taky bude vedieť, že tam dostáva kŕmenie a že ten nový človek ju pohladí. Je samozrejme nutné, aby po túto prechodnú dobu mala k dispozícii mačací záchod s podstielkou , aký používajú mačky žijúce v byte. Keď bude mať prístup von, bude pravdepodobne svoju potrebu vykonávať vonku, ako to robia všetky mačky, ktoré majú tú možnosť.
Vedzte, že táto zásada nevyplýva z "od reality odtrhnutých teoretických výmyslov chovateľov", ktorí sa chcú robiť dôležitými az správanie mačky robia zbytočnú vedu. Je dôsledkom praktických skúseností ľudí, ktorí poznajú etológiu (správanie) mačiek a veľmi dobre vedia, ako to dopadá, keď sa po pár dňoch (niekedy dokonca hodinách) pobytu na neznámom mieste pustia len tak voľne z domu. Veľmi sa snažíme, aby túto zásadu ľudia dodržiavali, aby sa mačka zbytočne nestratila a mohla vo svojom novom domove spokojne žiť. Mačka žije 15-17, niekedy až 19 rokov. Takže 3-4 týždne, kedy bude mať obmedzený pohyb, stojí za pekný život, ktorý potom u vás dostane.
Potulky a kastrácia
Na túlanie má veľký vplyv aj skutočnosť, či sú mačky kastrované. Kastrácia je veľmi dôležitá už len z toho dôvodu, že v súčasnej dobe sa nielen v Českej republike nachádza veľmi vysoký počet nechcených zvierat. Ak niekto svoju mačku nevykastruje a má v úmysle - v tom lepšom prípade - si mačiatka ponechať, potom by sa mal radšej ujať mačiatok už narodených, ktorá čakajú v útulkoch na nový domov. Kastrácia je v každom prípade nutná, všetky prastaré názory, že mačka by mala mať aspoň raz za život mačiatka, sú nezmyselné, nepodložené a majú naopak za následok práve súčasné premnoženie a ďalšie nekontrolované množenie nechcených mačiek.
Ale vráťme sa k tomu, aký vplyv má skutočnosť, že mačka nebola kastrácie, na jej možnú stratu: Ak mačky / kocúry nie sú kastrovaní, ich správanie veľmi ovplyvňujú hormóny, ktoré im velí vydať sa hľadať partnera. Pritom vzdialenosť tu nehrá úlohu, takže vyrážajú oveľa ďalej než za hranice vašej záhrady a svoje teritórium si pritom neustále zväčšujú. Páriaci sa mačky sú oveľa menej obozretné voči hroziacemu nebezpečenstvu ako mačky kastrované - je tu teda oveľa väčšie riziko, že je prejde auto alebo že im ublíži ľudia, ktorým jačí v noci na záhrade pri párení, či ktorým rozhrabou čerstvo zasadené záhony.
Vykastrované mačky a kocúri sa oproti tomu po včasnom zíkroku drží v blízkosti svojho bydliska a potrebu potuliek jednoducho nemajú, a preto sa nestratí. Avšak opakujem: po včasné kastrácii. Ak už sa vám začali túlať, ani kastrácia na tom nič nezmení a budú sa vám túlať ďalej, pretože si cesty už pamätajú a budú po nich ďalej chodiť. Ideálny vek pre kastrácia je u mačky 5,5-6 mesiacov, u kocúra 6 mesiacov. Väčšina veterinárov síce kastrácii odporúča až okolo 1 roka zvieraťa, avšak akonáhle je zviera už pohlavne vyspelé, nie je dôvod ďalej čakať. To všetko máme naozaj prakticky vyskúšané, takto to funguje.
Pohlavný vyspelosť u mačky sa prejavuje mrouskáním. Aj keď vyzerá ako odrastené mačiatko a má ešte len 5,5 mesiacov, môžeme vidieť, ako sa nastrkuje kocúrovi, hlasno mňauká, začne mu charakteristicky voňať pre párenie a môžete si stokrát hovoriť, že je ešte malá, aj tak malá otehotnejú! Kocúr v 6-7 mesiacoch začne produkovať tiež hormóny, deje sa u neho to isté a ak ho v túto dobu nevykastrujete, je len otázkou času, kedy sa vám domov nevráti. Často môžete od ľudí počuť, že sa im kocúr stratil. Áno, pretože nebol (včas) vykastrovaný. Na včasné kastrácii záleží, ako veľkú šancu na prežitie vaša mačka má.
Nečudujte sa ...
Keď sa ujmeme nájdenej mačky, je väčšinou aj chorá a preto treba ju vyliečiť. Ak si prečítate Správy o našej činnosti , uvidíte, že je to veľa práce a starostí: vyliečiť, odblšiť, odčerviť, zbaviť ušného svrabu. Plus pripočítajte návštevy veterinára, kvôli tomu všetkému ... Ku každej z našich mačičiek máme vzťah, pretože skoro každú z nich sme takto viac či menej "dávali dohromady". Nemôžete sa nám teda čudovať, že veľmi starostlivo preverujeme, či sa o ňu jej noví majitelia budú dobre starať, a že nás veľmi mrzí, keď sa potom mačička stratí preto, že nám ľudia neverili a vypustili ju po pár dňoch von. Keď po všetkej tej starostlivosti, s ktorou sme ju dávali dokopy, potom môže skončiť stratená a hladná ktovie kde, živoriť ako štvanec a v zime v mrazoch znova ochorieť ... A to naozaj nechceme.
Text: Maja Brázdilová
Mačky SOS Hodonínská depozitá