Vedeli ste, že správna ústna hygiena nechráni len chrup vašich zvieracích priateľov, ale napomáha tiež predchádzať ochoreniam imunitného systému a najmä u psov chorobám srdca, obličiek a pečene? Aké sú jej hlavné zásady?
pravidelnosť
Jedným z najdôležitejších faktorov je vytvoriť z čistenia chrupu pravidelný rituál. Pes i mačka ho budú očakávať a nebudete s nimi musieť zvádzať urputný boj "kto z koho". Vhodné je podporovať spoluprácu nejakú odmenou. Môže to byť spoločná hra alebo aj maškrtu, ktorý obzvlášť ocenia mačky, s ktorými bývajú (čo sa týka zubnej hygieny) najväčšie ťažkosti.
Funkčné zubná kefka a zubná pasta
Ideálnymi pomôckami na čistenie zúbkov sú špeciálne kefky a pasty. Funkčné kefka by mal zodpovedať veľkosti papule vášho zvieraťa, vyvarujte sa preto tých príliš veľkých či naopak príliš malých. Najdôležitejším kritériom pri výbere by mali byť veľmi jemné a husté štetiny. So svojimi zvieracími miláčikmi nikdy nezdieľajte pastu. Zubná pasta pre človeka má vysoký obsah fluóru a mnoho iných látok, ktoré zvieratá nie sú schopné stráviť. Vyberajte preto vždy v špecializovaných obchodoch pre zvieratá, kde nájdete pasty s nízkym obsahom fluóru obsahujúce chuťová korigencií. Vďaka tomuto zloženiu tak vašim zvieracím parťákom zaručene zachutia.
funkčné pochutiny
Ako prevencia môžu dobre poslúžiť aj najrôznejšie dentálne maškrty, ktoré vašim miláčikom nielenže zachutia, ale hlavne urobia časť práce za vás. Špeciálne maškrty a veľké granule totiž núti vaše zvieracie miláčikov viac hrýzť, vďaka čomu sa odstráni väčšina zubného plaku.
Príznaky, že je niečo v neporiadku
Prvým príznakom toho, že ústna dutina vášho maznáčika nie je práve v tej najlepšej kondícii, je nepríjemný zápach z papule. Ďalším znakom môže byť aj nadmerné slinenie. Alarmujúcim signálom je odmietanie stravy. Ak je pre vášho psa či mačku ťažké prijímať stravu, či sa jej dokonca vyhýba, mali by ste okamžite navštíviť veterinára.
Keď sú príznaky ignorované ...
Nevenujete Ak dostatočnú pozornosť prvým príznakom ochorenia chrupu, dochádza potom k postupnému rozvíjaniu zápalu ďasná a závesného aparátu, ktorý poväčšinou končí uvoľnením zuba a jeho vypadnutím. Samotné vypadnutie zuba však nie je to najhoršie. Ťažké zápaly sa môžu rozšíriť až na čeľustnej kosť. Baktérie sa potom môžu ďalej šíriť do dutiny nosnej a obzvlášť u starších psov môže dôjsť v dôsledku chronickej infekcie k ochoreniu srdca, obličiek a pečene.
Tipy, ako problémom so zúbkami predchádzať
Urobte z čistenia ústnej dutiny pravidelný rituál, za ktorý svojho domáceho maznáčika odmeníte, on potom bude lepšie spolupracovať. Nezabúdajte používať špeciálne pasty s obľúbenou príchuťou. Používajte dentálne maškrty ako chutnú odmenu. A v neposlednom rade potom pravidelne navštevujte veterinára, ktorý dokáže začínajúce zápaly bezpečne odhaliť a pomôcť tak vášmu psiemu či mačaciemu priateľovi, aby mal zúbky ako perličky čo najdlhšie.