aneb Dôsledky návrhu občianskeho zákonníka pohľadom právnika
Ochrana zvierat z právneho hľadiska je upravená v dvoch oblastiach - v oblasti verejnoprávnej a v oblasti súkromnoprávnej, ktoré sa navzájom dopĺňajú. Hlavnými právnymi predpismi o verejnoprávnej sú zákon na ochranu zvierat proti týraniu a veterinárnej zákon, ktorých cieľom je zabezpečiť ochranu zvierat proti týraniu a zabezpečiť pre nich welfare (pohodu) a zdravotnú starostlivosť. Hlavným predpisom v oblasti súkromnoprávny je občiansky zákonník z roku 1964, ktorý rieši najmä vlastnícke vzťahy k zvieratám, ich zmeny, popr. riešenie režimu stratených zvierat, náhradu škody spôsobenú zvieraťom alebo na zvierati pod.
Nový občiansky zákonník
V súčasnej dobe sa v Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR prerokúva nový občiansky zákonník, ktorý je v rade vecou značne odlišný od doterajšej úpravy a svojím spôsobom sa vracia až k prvorepublikovej tradícii, popr. k tradičným civilnom kódexy susedných štátov. To platí aj o jeho postoji k ochrane zvierat. Návrh občianskeho zákonníka (OZ) prešiel v poslaneckej snemovni prvým čítaním a bol prikázaný na prerokovanie ustavne právnemu výboru, ktorý ho prerokuje v dňoch 22. až 25. augusta.
Úskalia navrhovaného OZ vo vzťahu k ochrane zvierat
Návrh OZ vychádza z novo deklarovaného princípu, že zviera nie je vec. To však nemožno považovať za úplnú novinku, pretože už zákon na ochranu zvierat proti týraniu z roku 1992 hovorí, že zvieratá sú rovnako ako človek živými tvormi, ktoré treba chrániť pred týraním, poškodzovaním ich zdravie a bezdôvodným usmrtením. V novom OZ sa právne postavenie zvierat bude riešiť zhruba tak, že buď pre ne bude platiť osobitná úprava alebo ak nebude stanovená, bude sa na ne vzťahovať príslušné ustanovenia pre veci hnuteľné, ak to však nebude odporovať povahe zvierat ako živých tvorov. To je úplne v poriadku. Problémom je, že ďalšie navrhnutá konkrétne ustanovenia týkajúce sa ochrany zvierat de facto zhoršujú postavenie zvierat. Výrazne sa zhorší postavenie stratených zvierat z kategórie zvierat v záujmových chovoch (tj. Hlavne psov a mačiek).
Postavenie opustených zvierat, túlavých a stratených zvierat
V novom OZ je navrhnutá zvláštne úprava týkajúca sa stratených zvierat určených na chov v domácnosti (tzn. Najmä stratení psy a mačky, fretky, papagáje a pod.), Ktorá z hľadiska ochrany zvierat nie je uspokojivá. Ak podľa návrhu vyhlási nálezcu obci, že zviera nadobudnúť nechce, a zverí ak obec neodvolateľne zviera útulku, potom útulok môže so zvieraťom nakladať až po uplynutí 2 mesiacov. Z formulácie (pozri slovo neodvolateľne) je neisté, či potom možno také zviera z útulku previesť do vlastníctva inému. Je ale naopak potrebné zabezpečiť, aby zviera, o ktoré sa nikto neprihlási, mohlo byť odovzdané novému záujemcovi.
Skrátenie lehoty zo šiestich na dva mesiace
Dnes podľa občianskeho zákonníka platí šesťmesačná lehota, v ktorej môže vlastník svoje stratené zviera získať späť. Podľa návrhu nového Občianskeho zákonníka sa táto lehota skracuje na dva mesiace, čo zhoršuje postavenie majiteľov zvierat (už po dvoch mesiacoch strácajú svoje vlastnícke právo k stratenému zvieraťu). Pritom ide hocikedy o zvieratá, ktoré majú cenu niekoľkých desiatok tisíc korún. Navyše sa zo zákona úplne vytráca riešenie, kto bude naďalej financovať útulky pre opustené a stratená zvieratá, čo je zo všetkého najväčší problém.
Starostlivosť o opustené a stratená zvieratá
Doteraz starostlivosť o opustené a stratená zvieratá zabezpečovali obce na základe § 135 Občianskeho zákonníka (zákon č. 40/1964 Zb. V znení neskorších predpisov). Novo navrhovaná úprava by znamenala veľké zhoršenie postavenia takýchto zvierat, pretože by ich už de facto nefinancoval nikto - s výnimkou mizivého počtu prípadov, keď zvieratá pripadnú do vlastníctva štátu - odumretie (vzdanie sa dedičstva), prepadnutie majetku štátu atď. Takéto zvieratá totiž pripadnú útulku . Útulky však samy nemajú dostatok prostriedkov na starostlivosť o opustené a stratená zvieratá. Nie je akceptovateľné, aby tieto zvieratá zostala úplne bezprizorné a aby sa pre nich do budúcnosti nenašli finančné prostriedky. Ako je vidieť oi. Aj z výskumu verejnej mienky, existuje tu verejný záujem, aby nedochádzalo k týranie zvierat a nebola zbytočne utratenie zdravé zvieratá. Obce ako kompenzáciu výdavkov na útulky dnes získavajú nemalé finančné prostriedky z výnosov poplatkov za psov.
Mláďa týraného zvieraťa
Návrh občianskeho zákonníka obsahuje aj niektoré ďalšie sporné ustanovenia alebo nedostatočnou úpravu. Napr. je možno poukázať na § 1067 ods. 1, v ktorom sa rieši, kto je nadobúdateľom plodov majetku. Patria sem okrem iného aj riešenie, kto je nadobúdateľom mláďat zvieraťa, ktoré má vo svojom vlastníctve. Logicky je nadobúdateľom majiteľ matky mláďaťa. Návrh však nepamätá na špecifikum u zvierat, kedy môže ísť o zviera týrané, úradné cestou odňaté týrajúca osobe a odovzdané do náhradnej starostlivosti. Je absurdné, aby mláďa takého zvieraťa sa dostalo späť k osobe, ktorá bola potrestaná za týranie jeho matky. Práve takéto veci by nový občiansky zákonník mal riešiť v plnej šírke a ošetrovať možné eventuality. Mal by naprávať nedostatky a nepresnosti súčasnej úpravy a nevytvárať nejasnosti nové.
Zhrnutie dôsledkov navrhovanej úpravy
K návrhu občianskeho zákonníka možno mať niekoľko výhrad. Je neoddiskutovateľným faktom, že napriek hrdému vyhlásenie, že zviera nie je vec, postavenie zvierat zhoršuje. Najhoršie je navrhovaná právna úprava postavenie stratených a opustených zvierat v záujmových chovoch. Vládny návrh OZ vzbudzuje opodstatnené obavy, že povedie k hromadnému usmrcovanie zdravých, pekných a často aj cenných zvierat, bez toho by bol čas nájsť pre nich prípadné nové pánov, prípadne dôjde k tomu, že sa budú ulicami pohybovať svorky potulných psov. Táto budúca riešení treba z etických dôvodov rozhodne odsúdiť. Z hľadiska ochrany zvierat by bolo oveľa lepšie, keby bol zachovaný doterajší fungujúci systém starostlivosti o stratená a opustené zvieratá.
Viac informácií nájdete na: www.ochranazvirat.cz
JUDr. Jana Prchalová
lektorka pre právo životného prostredia Vysokej školy manažérske informatiky a ekonomiky
a legislatívne poradkyňa Nadácia na ochranu zvierat