Univerzita v Alberte uskutočnila výskum, z ktorého vyplynulo, že prítomnosť psa v domácnosti môže u detí v ranom detstve zmeniť črevnú mikrobiom, čo stimuluje ich imunitu.
Potrebujete presvedčiť partnera, že zaobstarať si psa k malým deťom je dobrý nápad? Vysvetlite mu všetky pozitíva, ktorá život s štvornohým miláčikom prináša. Okrem toho, že deti získajú spoločníka na hranie, môžu psy zlepšiť aj ich zdravie.
Nová štúdia z Univerzity v Alberte ukázala, že deti z rodín s domácimi zvieratami (z ktorých 70% boli psy) vykazovali vyššiu úroveň dvoch typov mikróbov spájaných s nižším rizikom rozvoja alergických ochorení a obezity. Počas experimentu sa skúmali exkrementy dojčiat. Množstvo dvoch baktérií (Ruminococcus a Oscillospira) vo vzorkách sa dvojnásobne zvýšilo, keď mala rodina psa. Najnovšie poznatky od Anity Kozyrskyj (jedna z popredných svetových odborníčok na mikroorganizmy, ktoré žijú v tráviacom trakte ľudí a zvieratá) a jej tímu dokazujú, že u detí, ktoré vyrastajú so psom, sa vyskytuje v nižšej miere astma. Teória hovorí, že keď je dieťa počas raného detstva vystavené vo väčšej miere nečistotám a baktériám, ktoré sa vyskytujú napríklad v psej srsti a na labkách, stimuluje sa imunita. Vedecký tím navyše potvrdil, že aj kontakt tehotné ženy so psom, pomáha. Pes tak ovplyvňuje črevnú mikrobiom dieťaťa i nepriamo (od psa k matke na nenarodené dieťa) počas tehotenstva aj ďalej v prvých troch mesiacoch života dieťaťa.
Foto: pixabay.com