Snáď každému robí pred Vianocami najväčší starosť, ako potešiť svojich najbližších. V ideálnom prípade sa ich snaží obdarovať všetkým, čo im na očiach vidí. To ale vždy nejde. Do najťažšie situácie sa potom dostávajú rodičia, ktorí odolávajú smutným očiam svojich detí. Ty si mnohokrát želajú nájsť pod vianočným stromčekom domáce zviera, najčastejšie psa alebo mačku. Než sa však pre takýto darček rozhodnú, mali by všetko dôkladne zvážiť. Unáhlené predvianočný rozhodnutia majú za následok preplnené zvieracie útulky ...
Nejde ale len o deti. Možno sa rozhodnete potešiť svojho partnera tým, že mu zaobstaráte štvornohého kamaráta, o ktorom sa niekedy v minulosti zmienil. Radosť v očiach obdarovaného je u vianočného stromčeka na nezaplatenie. Musíte si však uvedomiť, že živý darček, aj keď k nemu budete mať účtenku, len tak nevrátite alebo nevymeníte za iný. V prvom rade zaobstarávate živého tvora, ktorý sa na dlhšiu dobu stane súčasťou vašej domácnosti, preto by ste takémuto zásadnému rozhodnutiu mali venovať viac než pár hodín premýšľanie. "Budúci majitelia, hlavne tí, ktorí nemajú s chovom zvieraťa doposiaľ žiadne skúsenosti, by mali rozhodnutia a výberu venovať viac času, a ideálne sa o svojom zámere poradiť so skúseným chovateľom alebo veterinárom. Napríklad pri výbere psa ľudia často zvolia pre svoju rodinu nevhodnú rasu, výcvik psa potom nezvládnu a musia ho odviezť do útulku či pre neho hľadať iný domov, "upozorňuje na najčastejšie chyby pri robení domáceho zvieraťa MVDr. Dagmar Tarkošová zo spoločnosti Royal Canin . Táto spoločnosť nedávno vytvorila kampaň, ktorá informuje, čo všetko by ľudia pred zaobstaraním zvieraťa mali premyslieť ( https://www.youtube.com/watch?v=35ksqYRR6_E ).
Máte na to?
Napríklad pri výbere psa by ľudia mali zvážiť jeho veľkosť a možnosti bytu alebo domu, do ktorého psa zaobstarávajú. Veľmi dôležitá je u psa povaha a temperament. Tu je na mieste konzultácia s odborníkom. Príliš temperamentné plemeno vyžadujúce časté venčenie a veľa pohybu by vyťažená rodina, ktoré žije v centre mesta, nemusela zvládnuť. Ďalším dôležitým faktorom sú náklady, ktoré vám, respektíve obdarovanému, so správaním zvieraťa vzniknú. Veľa ľudí nemá predstavu, koľko za rok zaplatí za krmivo, hoci pre malé plemeno, alebo podcenia počiatočné výdavky, keď zviera zaobstarávajú. Je potrebné počítať s tým, že napríklad starostlivosť o psa vás bude stáť v priemere 15 až 20 tisíc korún ročne. Prvý rok šteňaťa je pochopiteľne drahšie. V neposlednom rade ľudia neodhadnú svoje časové možnosti alebo spoločenský život. Po pár mesiacoch zistia, že nemajú čas psa venčiť alebo ho nechávajú často a dlho samotného doma.
Aj mačka je záväzok
Ľudia sa často pletú, keď si myslia, že darovať mačku je menšia záväzok. Je pravda, že vyžaduje menej pozornosti, pretože je pomerne samostatná. Mačku nemusíte každý deň venčiť, ale stále je to živé zviera, ktoré starostlivosť vyžaduje a je rovnako potrebné počítať s nákladmi na kŕmenie (náklady sú podobné ako u psa).
Za opustenie zvieraťa môžete dostať pokutu
Keď svoje možnosti přeceníte, alebo sa o výbere zvieraťa s obdarovaným dopredu neporadíte, môže sa stať, že sa rozhodne dať zviera preč. Okrem nepríjemného pocitu, že sa zbavuje živého tvora, ktorý za nič nemôže, má opustení zvieraťa aj ďalšie následky. Ak sa rozhodnete situáciu vyriešiť tým, že zviera odveziete do najbližšieho útulku, musíte počítať s nákladmi spojenými s umiestnením do útulku. Na nezodpovedné majiteľa našťastie pamätá aj zákon. Majiteľ, ktorý zviera nechá napríklad pri ceste, sa vystavuje nebezpečenstvu pokuty až 500 000 Sk alebo aj súdu.