Žobranie pri stole

Louden pozná skoro každý majiteľ psa, ktorý svojmu miláčikovi dal občas ochutnať kúsok zo svojho jedla. Pre psa je totiž ľudská potrava veľmi lákavá a zaznamenal ak v minulosti úspech napríklad v podobe kúsku kurčaťa, stavte sa, že si to bude chcieť zopakovať ...

Pes, ktorý žobre jedlo, môže byť ako šteňa celkom roztomilý, ale dospelý hafan, ktorý ňufákom naráža do návštev sediacich pri stole, už tak zábavný nie je. Zvlášť, keď u toho ešte šteká alebo kňučí. Základné pravidlo preto je, že oveľa lepšie ako psa odučovať žobranie pri stole, je ho to vôbec nenaučit! Ovšem vysvetlite to babičke, ktorá aj napriek zákazy nenápadne podstrkuje psovi kúsky koláča a ďalších dobrôt ... S niektorými rodinnými príslušníkmi je to holt zložité! Uvedomte si (a skúste to vysvetliť aj tvrdohlavým prarodičom), že ľudské jedlo nie je pre psov vôbec vhodné (hoci im veľmi chutí). Už šteňa by sa malo učiť, že keď jeho páničkovia jedia pri stole, nemalo by prosíkať. Ovšem nikdy to neriešte hlasným krikom alebo dokonca bitím, to by mohlo narušiť váš vzájomný vzťah a psie dôveru. Psovi môžete dať kŕmenie (samozrejme do misky) v čase, keď jej celá rodina. Bude tak sýty a nebude mať také tendencie prosíkať. Naopak hladný pes bude samozrejme žobrať o to viac. Nepodliehajte smutným očiam ani ďalším hladným prejavom - od kladenie hlavy do lona, cez štuchanie ňufákom či pomlaskávání a kňourání. Raz povolíte a pes to bude skúšať stále dokola.

Ako ho to odnaučiť?

Väčšinou je zo všetkého najlepšie žobrajúceho psa ignorovať. Ak na neho kamarátsky hovoríte v štýle "Aliki, ty by si si dal šunčičku? Tie nezbedník mlsnej, vieš, že by si nemal ... ", alebo s ním nadviažete priamy očný kontakt, vyloží si to ako svoj malý úspech a povzbudenie, ktoré mu dovoľuje pokračovať v Louden. Pokiaľ pes kňučí, nahlas a zreteľne vyslovte "fuj je to", alebo "nesmieš" a pošlite ho na svoje miesto. Bude to chcieť dôslednosť a jednotný prístup celej rodiny. Ako to jeden člen domácnosti bude ignorovať a psovi sem tam niečo od stola šupne, chlpatý "loudivec" to bude skúšať stále znovu a znovu. Keď bude mať zažité, že vždy aspoň malinký kúsok dostane, je jasné, že bude žobrať neustále. Preto si najskôr sadnite ako rodina a zjednoťte postup. Rozmyslite si, čo psovi dovolíte a čo už nie, s ostatnými členmi domácnosti potom ťahajte za jeden povraz. Ak naozaj chcete vykoreniť žobranie pri stole, nikto už u neho nesmie psa kŕmiť! To isté vyžadujte aj od návštev či tiet a strýkov, ktorí k vám chodia raz za čas. Dôslednosť celej rodiny je jedinou možnosťou, ako u psa tento zlozvyk eliminovať.

Keď pes začne "žobrať pohľadom", ignorujte ho. Ak pritvrdí a začne dotírat alebo kňučať, pošlite ho na miesto. Ak povel ignoruje a dokonca na vás začne skákať, odstrčte ho s ráznym "fuj" alebo "nesmieš" a odveďte ho na miesto. Vyžadujte, aby tam zostal, až kým sa v pokoji nenajete.

maškrtný zlodej

Ďalším nešvárom, ktorý sa medzi štvornožcov vyskytuje, je kradnutie ľudského jedla. Pretože príležitosť robí zlodeja, radšej na konferenčnom stolíku (ktorý je navyše v úrovni psích očí a nosa), nenechávajte obložený é chlebíčky moc dlho bez dozoru. Ak psa pristihnete pri čine, ukradnuté jedlo mu zoberte a pritom zreteľne a nahlas vyslovte "fuj" alebo "nesmieš". Keď však objavíte prázdnu misku, kde ešte pred zásahom bolo vianočné cukrovinky, zlodeja nekárejte. Len niekoľko minút po čine už totiž nie je schopný pochopiť súvislosť medzi svojím správaním a páníčkovým rozhorčením.

Ak sa pes blíži k stolu s jasným úmyslom niečo tam odniesť a zjesť, je nutné okamžite zasiahnuť. Rukou ukážte smerom od stola a povedzte: "na miesto" alebo napríklad "ideš". Pokiaľ pes sám neodchádza a sleduje, kedy by sa mohla naskytnúť ďalšiu príležitosť, nekompromisne ho odveďte z miestnosti.

základné pravidlá

Skúste psovi nastaviť jasné pravidlá a v rodine si zjednoťte výchovný postup. Je vhodné, aby psa kŕmil vždy jeden člen rodiny. (Samozrejme v rámci možností, niekedy to jednoducho nie je možné dodržať.) Všetky kŕmenia by mal pes dostávať výhradne do svojej vlastnej misky, ktorá by mala stáť na rovnakom mieste. (To už dodržať dá.) Kŕmenie servírujte pokiaľ možno v rovnakom čase, tým si pes navykne na jasne daný kŕmny režim.

Zapamätajte si:

- Šteňa ani dospelého psa pri stole nekŕmte a rovnaký zákaz vyžadujte aj od návštev.

- Ak chcete mu dať niečo zo stola, vždy mu to doneste do jeho misky, ale až po skončení vášho jedla.

- Je vhodné psa naučiť, aby v priebehu stolovania ležal či sedel na svojom mieste.

- Dodržiavať pravidlá musia všetci členovia domácnosti.