zvracanie

Zvracanie poznajú všetci majitelia domácich maznáčikov, veď každého psa alebo mačku to niekoľkokrát do roka stretne. Z biologického hľadiska sa jedná o ochranný reflex, kedy sa telo snaží zbaviť škodlivého obsahu žalúdka. Ako zvieraťu pomôcť?

Príčin zvracanie je veľa, najčastejšie sa jedná o diétne chybu, keď zviera pozre skazenú alebo nevhodnou potravu. Zvracanie však môže byť tiež jedným z prejavov infekčného ochorenia, vážneho ochorenia pankreasu, pečene, obličiek alebo dokonca nepriechodnosti čriev.

Čo (ne) robiť?

Ak vo zvratkoch spozorujete krv, zviera narieka, snaží sa zvracať, ale nejde to, alebo sa mu nafukuje brucho, na nič nečakajte a upalujte na veterinu! Tak sa totiž prejavuje tzv. Torzia žalúdka (pretočenie žalúdka) či nepriechodnosť čriev. Oba tieto stavy sú veľmi nebezpečné a bez pomoci končí smrťou zvieraťa. (Bohužiaľ zo štatistiky vyplýva, že tak dopadne aj polovica prípadov s veterinárnou pomocou.)

K veterinári zájdite aj v prípade, ak je zviera výrazne apatické alebo má teplotu nad 40 stupňov.

Ak sa žiadny z vyššie uvedených príznakov neobjavil, zvieraťu odoberte krmivo a nechajte ho v pokoji. Ak zvracia aj potom, čo sa napilo, vezmite mu dočasne aj vodu. Keď zvracia aj bez potravy a vody, neodkladne navštívte veterinára, pretože sa bude s veľkou pravdepodobnosťou jednať o infekčné ochorenia či postižní pečene, obličiek alebo pankreasu. A v takom prípade hrozí dehydratácia!

Ak zviera po odobratí potravy alebo vody zvracať prestalo, nechajte jeho žalúdok odpočívať. Po troch hodinách mu dajte niekoľko lyžíc slabého čierneho čaju (môže byť trošku osladený medom). Ak sa zvracanie obnoví, vydajte sa na veterinu. Keď zviera tekutinu nevyzvrátí, pridajte po chvíli ďalšie lyžice. Počas hodiny by malo dostať cca toľko lyžíc tekutiny, koľko váži kilogramov. Môžete použiť aj špeciálne roztoky, ktorá boli vyvinuté na kompenzáciu straty tekutín a elektrolytov u dehydrovaných psov a mačiek (napr. Rehyvet, RC rehydration support pod.), Prípadne minerálnu vodu alebo aspoň obyčajnú vlažnú vodu s hroznovým cukrom (Glukopurom), štipkou kuchynskej soli a zažívacie sódy.

Po 12 hodinách bez vracania už môžete ponechať vodu bez obmedzenia. Krmivo nepodávajte 12-24 hodín, záleží na intenzite zvracanie a celkovom stave zvieraťa.

Ako prvý potravu predložte zvieraťu ryžu rozvarenú do kašovitej konzistencie (dávka približne jednej polievkovej lyžice na 2 kilogramy hmotnosti). Aby bolo jedlo pre zviera atraktívnejšie, môžete zvýrazniť chuť pridaním trošky medu alebo soli. Ryžu podávajte po troškách, aby si žalúdok mal čas zvyknúť. Ak zviera začne zase zvracať, navštívte veterinára.

Budúci deň do ryže pridajte trochu chudého hydinového mäsa alebo mäsového vývaru. Potravu rozdeľte do 3-4 dávok počas dňa. Celkovo neprekračujte množstvo jednej polievkové lyžice na kilogram hmotnosti. Tretí deň už pridajte do ryže obvyklej krmivo (granule, konzervu ...) v pomere 1: 1. Opäť však kŕmenie podávajte rozložené do niekoľkých dávok. Štvrtý deň už prejdite na bežnú stravu, ktorú rozdeľte do 3-4 porcií. Od piateho dňa môžete kŕmiť ako obvykle.

Neľakajte sa, keď sa prvé dni po zvracanie objaví hnačka, je to dôsledok podráždenia tráviacej sústavy. Ak by neustával, alebo sa naopak zhoršoval, navštívte veterinára.

Šetrná homeopatická liečba

china

Liek, ktorý je vhodný pridávať pri všetkých hnačkových ochorení a zvracanie rôzneho pôvodu ako prevencia dehydratácie. Riedenie 9-15 CH podľa intenzity zvracanie až 5-krát denne.

Arsenicum album

Hnačka alebo zvracanie po zjedení nevhodnej alebo pokazené potravy. Liek vhodný pri liečbe vírusových a bakteriálnych hnačiek a zápalu zažívacieho aparátu. Riedenie 9CH až 5-krát denne.

Proti zvracanie môžete kúpiť aj čapíky Spascupreel alebo Viburcol. Pôvodne sú určené pre deti, ale môžu ich použiť aj zvieratá proti kŕčom, bolestiam tráviacej sústavy a zvracanie. Aplikácia maternice má tú výhodu, že ho zviera nevyzvrací. Podávajte polovicu až jeden čapík po šiestich až ôsmich hodinách.

Zdroje: Domáce zverolekár pre majiteľov a chovateľov psov a mačiek, Renata Popelářová, Grada,

Poznávame homeopatiu, Ako šetrne liečiť psy a mačky, MVDr. Michaela Švaříčková, MVDr. Václav Holzbauer, Grada

www.grada.cz