Páchatelia trestného činu týrania zvierat by mali byť novo prísnejšie postihovaní. Novelu trestného zákonníka, ktorá zvyšuje sankcie za týranie zvierat, včera predstavila TOP 09. Po novom bude možné prísnejšie stíhať majiteľa a prevádzkovateľa takzvaných množíren, ktorí v nevyhovujúcich podmienkach rozmnožujú pre zisk väčšie množstvo psov alebo mačiek.
Trestný čin týrania zvierat dnešnej justície postihuje maximálne podmienečným trestom. Páchatelia násilia na zvieratách tak väčšinou prísnejšiemu trestu uniknú, hoci je možné uložiť trest odňatia slobody. "Bežne sa stáva, že človeku, ktorý utýrala psa na smrť alebo ho veľmi vážne zranil, uloží súd maximálne podmienečný trest alebo pokutu. V novele trestného zákonníka preto navrhujeme, aby sa zvýšili maximálne tresty za týranie zvierat a páchateľom tých najhorších činov mohli súdy uložiť aj trest odňatia slobody, a to až na osem rokov, "uviedol predseda TOP 09 Jiří Pospíšil.
"Prípady týrania zvierat, ktoré sa často šíria po sociálnych sieťach, ukazujú, že dnešná právna úprava je nedostačujúca. Zviera nie je vec a my chceme, aby tresty zodpovedali závažnosti konania agresorov, "povedal Jiří Pospíšil. Novo by tak mohli súdy ukladať prísnejšie nepodmienené sankcie, keďže podmienené potrestanie ide uložiť vo väčšine prípadov iba u odňatia slobody neprevyšujúceho tri roky.
Novinkou v trestnom zákonníku má byť podľa TOP 09 tiež právna úprava, ktorá do právneho poriadku SR vnesie pojem množiarne, a tým umožní prísnejšie trestať a postihovať majiteľa a prevádzkovateľa takzvaných množíren, kde sú zvieratá chované v úplne nevyhovujúcich podmienkach. "Ak niekto chová zvieratá, musí im zabezpečiť adekvátne podmienky a starostlivosť. Nechceme, aby bolo možné zarábať na utrpenie zvierat. V novele zákona navrhneme novú skutkovú podstatu trestného činu, ktorá jasne definuje, čo zákon rozumie pojmom, množiarne 'a postihne tých, ktorí týrajú zvieratá za účelom zisku, "povedala Petra Vojtíšková, predsedníčka expertnej komisie TOP 09 na ochranu zvierat a podpredsedníčka neziskové organizácie Home4Pets .
Jednou z prekážok, ktorá bráni riadnemu stíhanie a vyšetrenie prípadov týrania zvierat, je tiež bagatelizovanie spáchaných činov. "Prax ukazuje, že by bolo vhodné, aby na polícii vznik špeciálny útvar, ktorý by bol zameraný na stíhanie trestných činov týrania zvierat. Podobne by malo dôjsť k vytvoreniu špecializovaných trestných senátov pri jednotlivých súdoch, "uviedol advokát Robert Plicka, ktorý sa zaoberá prípadmi týrania zvierat a spolupracuje s expertnou skupinou TOP 09 na ochranu zvierat.
"Vyspelá spoločnosť sa pozná aj podľa toho, že veľmi dbá na ochranu prírody a tiež zvierat. Nemali by sme myslieť len na vlastný prospech, ale byť tými, ktorí chránia a bojujú proti bezohľadnosti, "dodal predseda TOP 09 Jiří Pospíšil.
Text: Jakub Hnát, tlačový hovorca TOP 09
Foto: pixabay.com