Už viete, čím tento rok potešíte svojho psíka? Pod stromčekom by nemala chýbať hračka a niečo dobré pod zub. Za svoju oddanosť a lásku si darčeky rozhodne zaslúži. Inšpirujte sa.
Spadá do neho takéto správanie, ktoré slúžia k starostlivosti o vlastné telo, ako je potrebné otřepávání, váľanie, okusovanie, ale napríklad aj zívanie či preťahovanie sa.
Že sú psy dobrí hľadači je všetkým jasné. Vedeli ste ale, že dokážu detekovať aj lykožrúta, čím pomôžu so záchranou lesov? Presne k takému hľadanie trénuje svoju fenku majsterka sveta 2019 v súťaži belgických ovčiakov, Nicole Vošvrdová.
Inteligencia je ako u ľudí, tak i zvierat definovaná ako schopnosť učiť sa zo skúseností, alebo tiež z úspechu a neúspechu, analyzovať rovnaké alebo podobné skúsenosti a dokázať odhadnúť dôsledky svojho konania. U zvierat sa možno okrem inštinktívnych spôsobov správania stretnúť aj s najrôznejšími naučenými stratégiami, psy sú schopní zvládať najrôznejšie nové úlohy.
Vlky Iberskej (Canis lupus signatus) chová Zoo Jihlava od roku 2016, kedy tam boli 30. mája dovezení z olomouckej zoo. Jednalo sa o dva samca - bratov. Jeden sa narodil v roku 2010 a druhý v roku 2011.Bohužel iberijský vlk sa vyznačuje úplne odlišným sociálnym správaním než väčšina ostatných, známejších a menej ohrozených poddruhov vlka, ktoré sú rozšírené takmer na celej severnej pologuli.
102 rokov samostatného štátu, a len posledných 16 rokov bez besnoty. Pri pohľade na tieto čísla je zrejmé, že celých dlhých 86 rokov od svojho založenia sa naša samostatná republika potýkala so smrteľným ochorením, sa besnotou. A len vďaka dôslednej vakcinácii líšok, zásadných vektorov tejto chorobe, sa veterinárnym lekárom podarilo túto chorobu zdolať a dosiahnuť to, že Svetová organizácia pre zdravie zvierat (OIE) uznala v roku 2004 Českú republiku za štát bez tejto nákazy. Na to všetko sme spomínali v deň vzniku nášho štátu, 28. septembra, ktorý je tiež Svetovým dňom boja proti besnote.
Väčšina zvierat len nerada spí na voľnom priestranstve. Radi si vyhľadávajú kút, kde sa cíti bezpečne. A súčasťou bezpečia je i "strecha nad hlavou".
Ak idete na výstavu ako divák, je to v podstate jedno. Iná situácia nastáva, keď psa vystavujete. Možno to znie malicherné, ale vhodne zvolené oblečenie dokáže podčiarknuť krásu. Nielen vás, ale hlavne vášho štvornohého zverenca.
Ako psi starnú, zhoršuje sa im sluch. U niektorých plemien sa častejšie vyskytuje aj vrodená hluchota, napríklad u dalmatíncov.
Psy sa potia len na vankúšikoch labiek, na zvyšku tela im potné žľazy chýba. To im samozrejme k ochladzovaniu nestačí, preto musí svoju telesnú teplotu regulovať inak - prostredníctvom prudkého oddychovanie s vyplazeným jazykom a otvorenou tlamou.