Ako psi starnú, zhoršuje sa im sluch. U niektorých plemien sa častejšie vyskytuje aj vrodená hluchota, napríklad u dalmatíncov.
Psy sa potia len na vankúšikoch labiek, na zvyšku tela im potné žľazy chýba. To im samozrejme k ochladzovaniu nestačí, preto musí svoju telesnú teplotu regulovať inak - prostredníctvom prudkého oddychovanie s vyplazeným jazykom a otvorenou tlamou.
Okrem štekotu vydávajú psy aj ďalšie charakteristické zvuky. Niektoré používajú aj ako špecifické signály. Aj vďaka nim môžete lepšie odhadovať, čo si pes myslí. Jedným z takýchto zvukov sú aj vzdychy.
Nie náhodou sa o psoch hovorí, že sú najlepšími priateľmi človeka. A niektorí majú priamo obdivuhodné schopnosti. Napríklad sučka čau čau Yofi, ktorá sa stala jednou z najznámejších zvieracích terapeutiek v histórii a pomáhala zakladateľovi psychoanalýzy Sigmund Freud. Alebo bernardín Bamse, ktorý strávil celý svoj život na mori s nórskym námorníctvom.
Každým rokom praktickí veterinárni lekári upozorňujú na úskalia cestovanie so zvieratami, aj keď mnohé, najmä psy, sú fixovaná na majiteľa a celkom ochotne, niekedy teda menej, ho nasledujú prakticky kamkoľvek. Tento rok sa zrejme na dlhšie vzdialenosti moc cestovať nebude, ale napriek tomu Komora veterinárnych lekárov upozorňuje na niektoré zásady cestovanie so zvieratami, aby bolo problémov čo najmenej.
Každé plemeno psa je niečím jedinečné. Niektoré sú známe svojou inteligenciou, ako napríklad border kólia, rýchlosťou zase vynikajú chrty.
Plemeno pochádza z Anglicka. Podľa plemenného štandardu nie je pôvod lancashirského heeler celkom jasný, ale predpokladá sa, že keď bol pomocou korgiů hnaný dobytok z Walesu na porážku do okolia Omskirku (Lancaster, UK), stretávali títo "velští heeler" manchesterskej teriérov. Vzájomné kríženie dalo vzniknúť novému plemenu, ktoré sa v danej oblasti správalo po mnoho generácií.
Všimli ste si na srsti psa pochodujúcich lupín? Potom s veľkou pravdepodobnosťou trpí tzv. Cheyletielózou čiže dravčíkovitostí. Je to kožná choroba psov, mačiek a králikov.
Čím menej srsti, tým väčšie riziko vzniku spálenín. Zvlášť naháča by ste mali v lete pravidelne mazať ochranným krémom. Ale aj krátkosrsté psy majú na svojom tela miesta s riedkym ochlpením, ktoré môžu byť vystavená nadmernému slnečnému žiareniu.
Na svojich štvornohých parťákov nedajú majitelia psov dopustiť. Všetci ich milujú, rozmaznávajú a chcú pre nich to najlepšie. Potom sa ale čudujú, že sú mnohokrát rozmaznaní a nepočúvajú povely. Čo s tým robiť? Dôležité je venovať psovi dostatok času a pokúsiť sa odstrániť chyby vo výchove. Ako na to, poradia cvičiteľka agility Aneta Grygarová.