Existujú zdieľané kolesá, zdieľané kolobežky, zdieľané autá... Ale počuli ste o zdieľaných mačkách? Tento fenomén sa objavuje hlavne na dedinách, kde majitelia bežne púšťajú svojich miláčikov von. A mačka, ktorá chodí na „pochôdzky“, si často nájde novú rodinu. A žije potom dvojaký život s dvoma menami, dvoma majiteľmi, dvoma domovmi a dvojitou dávkou kŕmenia.
Mačky sú známe tým, že ich priťahuje takmer čokoľvek nové - a to platí aj pre žiariaci vianočný stromček. Stačí pár minút nepozornosti a mačka má veľa času na to, aby sa pustila do jeho skúmania... A niekedy to nedopadne dobre, prinajmenšom pre stromček! Prečo ich vianočné stromčeky tak priťahujú?
Kto má stoličku, ten býva. A kto má izbovú rastlinu, býva ešte lepšie. Zeleň miestnosť ozdobí a zútulní, keď ale máte mačku, vyberajte izbovky veľmi obozretne. Niektoré totiž môžu byť jedovaté.
Mačky sa vyvinuli vo vonkajšom prostredí, ale pre ich bezpečie a zachovanie druhovej rozmanitosti je lepšie chovať ich iba v domácom prostredí.
Väčšina majiteľov mačiek si vrnenie spája so spokojnosťou – mačka tak dáva najavo, že je šťastná. Za vrnením sa však skrýva viac, než si možno myslíte. Pradenie môže byť dobrovoľné a inštinktívne a je pravda, že mačky ho používajú ako formu upokojovania aj ako známku toho, že sa cítia spokojné. Ale v neposlednom rade môže byť používané aj v snahe získať pozornosť majiteľa.
Pomaly ale iste sa blížia Vianoce. Už viete, čím tento rok potešíte svoju mačaciu kamarátku? Inšpirujte sa naším výberom. Určite by pod stromčekom nemalo chýbať niečo dobré na zub a zábavná hračka.
Prečo mačky spia tak často a kedy ich nebudiť, pretože sa im zdá nejaký sen? Na to odpovie MVDr. Hana Prausová v článku od Labvet blog.
Škrabanie je pre mačku jednou z najprirodzenejších vecí na svete. Odstraňujú tak vonkajšiu časť pazúrika a odhaľujú tak ostrý povrch pod ňou. Precvičujú a preťahujú svaly na nohách a chrbtici, čím sa udržujú v kondícii. Škrabanie na škrabadle je samozrejme v poriadku, problém nastáva, keď mačka začne ničiť nový nábytok alebo koberce.
Vedecké štúdie naznačujú, že vlastníctvo domáceho maznáčika môže spomaliť pokles kognitívnych funkcií.
Škrabe sa váš pes neprirodzene často? Mačka chrčí a sipa? Oboje môže byť prejavom toho, že je váš domáci maznáčik na niečo alergický. Precitlivenosť na rôzne látky v našom okolí totiž nie je len problémom ľudí, čoraz častejšie sa nevyhýba ani zvieratám. Pri presnom určovaní konkrétnych alergií pomôže laboratórny test krvi.