Dlhosrsté plemená, ako je napríklad perzská mačka, treba pravidelne česať, aby im hustá podsada neplstnatela. Bohužiaľ niektoré mačky na kefovanie reagujú agresívne, pretože si ho spájajú s nepríjemnými spomienkami. Ako postupovať, aby ste starostlivosť o srsť prestáli bez kúsancov a škrabancov?
Mačky sú od prírody lovci a vtáky sú ich prirodzenou korisťou. Keď tieto dva živočíšne druhy žijú v spoločnej domácnosti, môže to spôsobiť problémy. Pokiaľ si prajete, aby mačka a vtáčik zdieľali spoločne váš domov, musíte byť obozretní.
Jar je v plnom prúde a konečne si s domácimi miláčikmi užívame teplé počasie. Avšak aj pobyt na záhrade so sebou prináša niektoré riziká. Na čo si dať pozor?
Máte doma plachú mačku, ktorá sa stáva neviditeľnou, akonáhle do vášho bytu vstúpi návšteva? Nesnažte sa ju do zbližovania nútiť, buďte trpezliví a rešpektujte mačaciu osobnosť.
Ako sa starať o mačiatko? Najlepšie je začať so starostlivosťou o srsť, uši a zuby čo najskôr. Tak si na to môžete zvyknúť - vy aj vaše mačiatko. Všeobecne platí, že čím skôr začnete, tým lepšie.
Keď dáte mačke na výber, či si zvolia ľahko dostupné krmivo predložené na tanieriku, alebo si ho musí vyšťourat z jednoduchého hlavolamu, hádajte, čomu dá prednosť.
Každá fáza prehliadky u veterinára môže byť pre mačku stresujúca, od umiestnenia do prepravky až po prehliadku na vyšetrovacom stole. Mačky bohužiaľ nechápu, že je to dôležité pre ich zdravie. Čo robiť, aby návšteva veteriny prebehla v pohode?
Tím psychológov z univerzít v Sussexe a Portsmouthe objavil nový spôsob, ako môžete posilniť puto s vašim mačacím maznáčikom - pomaly žmurkajte. Na mačku budete pôsobiť sympaticky.
Vo večnom spore o to, či sú múdrejšie mačky, alebo psy, toho bolo povedané už mnoho. Z výsledkov štúdie, ktorá počítala počet neurónov v mozgu, vyplynulo, že psy ich majú výrazne viac ako mačky.
Čo robiť, ak váš maznáčik klope hlavou, drbe si ucho alebo nosí hlavu na stranu? To poradí Vladimíra Tichá v článku od Labvet blog.