Hovorí sa, že mačky majú deväť životov. Vďaka svojej mrštnosti a flexibilite sú schopné prežiť aj pád z veľkej výšky. Lenže pravda je taká, že nie vždy majú šťastie a vyviaznu z nebezpečnej situácie bez úhony. Na aké nástrahy by si majitelia mačiek mali dávať pozor?
jedovaté rastliny
Mačka žijúci vonku bežne ohrýza trávu. Mačka bytová, ktorá k nej nemá prístup, môže začať okusovať izbové rastliny. Preto ju domov kúpte špeciálnou mačacie trávu alebo šachor a radšej sa vyhnite pestovanie jedovatých rastlín (monstera, difenbachia, oleander atď.) Obsahujú totiž alergénne alebo toxické látky, ktoré môžu spôsobiť rôzne reakcie, od mierneho slintanie alebo zvracanie až po závažné zlyhanie obličiek. Veľmi nebezpečné sú taky rezané ľalie! Viac sa o nebezpečných rastlinách dočítate tu: / nebezpecne-rastliny-pre-macku-96091
čistiace chemikálie
Ak sa v domácnosti chystáte na jarné upratovanie, nezabudnite, že väčšina chemických čistiacich prostriedkov je pre domáce zvieratá nebezpečná. Dodržujte pokyny uvedené na etikete o používaní a skladovaní. Stávkou na istotu sú ekologické alebo prírodné čistiace prostriedky.
prehriatie
Už počas jarných mesiacov môžu teploty šplhať nahor a hrozí úpal alebo úpal. Mačky si samy nájdu tienisté miesto na záhrade alebo v byte, ale pozor na jazdu autom. V horúcich dňoch nenechávajte mačku v zaparkovanom aute alebo v iných uzavretých nevetraných priestoroch. Uistite sa, že má mačka celodenný prístup k pitnej vode.
sezónne alergie
Rovnako ako ľudia môžu mať domáce zvieratá alergické reakcie (pele, uštipnutie od hmyzu atď.). Ak váš maznáčik nadmerne kýcha, škriabe sa, hryzie labky, alebo má opuch po uštipnutí hmyzom, vždy sa poraďte s veterinárom.
Otvorená okenné ventilácie
Nenechávajte nezabezpečené otvorené ventilácie na oknách, pre mačky totiž predstavujú smrteľné nebezpečenstvo! Veterinári bohužiaľ stále rieši prípady zranenia spôsobené uviaznutím a pricviknutím mačky, ktorá sa chcela dostať pootvoreným oknom von. Viac sa problému dočítate tu: / pozor-na-otvorene-ventilačky-96955
nezaistený balkón
Chodí Ak mačka na balkón, vždy existuje riziko, že spadne dolu. Aj keď je šikovná, raz môže v zápale love muchy šliapnuť vedľa a stratiť rovnováhu. Preto je lepšie mať balkón zaistený buď sklom alebo ochrannými sieťami .
parazity
V jarných mesiacoch bývajú najaktívnejší kliešte. Blchy a vnútorné parazity, ako škrkavky a pásomnice, predstavujú celoročné problém, preto u vonkajších mačiek nezabúdajte na používanie antiparazitík a pravidelné odčervovanie.
Nebezpečenstvo na záhrade
Púšťate Ak mačku na záhradu, aj tam by pre ňu malo byť bezpečne. Ak vynecháme najväčšie riziká: útok cez plot a prebiehanie cez cestu, stretnutie s loveckým psom atď. Aj na záhrade na nej číhajú nástrahy. Radšej sa vyhnite chemickým postrekom. Rôzne pesticídy, prípravky na ničenie burín a repelenty proti hmyzu môžu byť pre domáce zvieratá škodlivá. Vyberajte netoxické alternatívy. Na záhrade by nemali byť ani ostré predmety, ako je rozbité sklo, klince trčiace z dreva alebo nebezpečné otvory, kde by mačka mohla uviaznuť.
Fotka od Denis Bekcic z Pixabay