Niektoré plemená slintajú viac než iná. Povestné je to napríklad u basetov, bernardínov alebo nemeckých dog. A najhoršie je to pri pohľade na jedlo. To sa slinenie prejaví aj u plemien, ktorá s tým zvyčajne problémy nemajú.
Ak váš štvornohý kamarát veľa slintá, zrejme patrí k plemenám s pysky utváranými tak, že sa mu v tlame hromadia sliny, ktoré neskôr pretečú. Psy s voľnejšími dolnými pysky vypúšťajú viac slín ako psy s pevne zatvorenú tlamou. Nesliní viac ako iní (aj keď je to ťažko uveriteľné), len všetky sliny nepolykají.
Kedy je to normálne?
Všetci psi slintajú, keď vidí potravu alebo sú rozrušení a v strese. Tiež sa môže jednať o ochladzovania s následným slinením. Psie samce zase slintajú v prítomnosti hárajúce feny. To sú všetko prirodzené javy. Niekedy psi slintajú, keď je im zle na vracanie (napríklad pri jazde autom).
Kedy navštíviť veterinára?
Zbystriť by ste mali najmä v okamihu, keď pes nadmerne a nepretržite slintá bez zjavnej príčiny. S návštevou veterinára určite neotáľajte. Môže sa jednať o nejakej poranenie alebo zápal v ústnej dutine, zlomený zub, cudzí predmet uviaznutý v papuli, problém sa slinných žľazách, bolesť hrdla z "nachladnutia", kedy psa bolí prehĺtať, a preto sliny odtekajú pod. Z akútnych stavov, ktoré ohrozujú život a potrebujú okamžitú liečbu, je nadmerné slinenie jedným z príznakov otravy či torzia žalúdku.
prevencia
Psovi papuľu pravidelne prezerajte a udržujte ďasná aj zuby zdravé pomocou čistenia špeciálnymi zubnými pastami a kefky pre psov. Ak sa psovi robí zle v aute, pred dlhšou jazdou mu môžete podať liek, ktorý tlmí zvracanie.
Fotka od Sven Lachmann z Pixabay