Mačka ležiace na klávesnici, mačka ležiace na rozložených novinách. Jav, ktorý pozná snáď každý majiteľ mačky.
To, že si mačka ľahne na chrbát a vystrčí na vás bruško, ešte neznamená, že chce, aby ste ju tam hladili. Pre mačku je brucho veľmi citlivá oblasť, predstavuje najviac zraniteľné miesto na jej tele.
Aj hlasové prejavy mačiek si zaslúži vedecký výskum. Napríklad profesor Paul Leyhousen vo svojom bádaní rozlišuje medzi neznělými a znělými.
Väčšina mačiek sa vode radšej oblúkom vyhne, výnimku predstavuje turecká mačka van. Toto jedinečné plemeno je známe aj tým, že si naozaj rado hrá vo vode.
Možno ste si všimli, že mačka pri návšteve veterinára alebo pri inej stresujúcej udalosti lenivá viac než obvykle. Čím je to spôsobené? Mačke sa v strese zrýchli tep a začne dýchať rýchlejšie v snahe dostať do pľúc viac kyslíka.
Príchod bábätka sa rýchlo blíži. Ale čo na to vaše mačka? Pripravili ste svoju štvornohú spoločníčku na nového člena rodiny? Viete, že podcenenie situácia môže spôsobiť problémy v zoznámenie a pokojnom spolužití? Nasledujúce riadky vám nepochybne pomôžu.
V povedomí širokej verejnosti prevláda presvedčenie, že zhruba jeden rok psie zodpovedá siedmim ľudským, ale nie je to tak úplne pravda. A u mačiek to je rovnaké.
Mačacie moč od tej psie neomylne rozpoznáte podľa čuchu, pretože viac páchne. Mačky totiž majú moč oveľa koncentrovanejšie.
Je vaša bytová mačka pri tele? Potom jej primerane obmedzte kŕmnu dávku alebo prejdite na menej kalorické krmivo a skúste ju viac podnecovať k pohybu. Než pristúpite k diéte, poraďte sa s veterinárom, aká je ideálna hmotnosť vašej zverenkyňa a či neexistujú nejaké obmedzenia vyplývajúce z jej zdravotného stavu.
Určite ste si u svojej mačičky všimli, že jej pazúriky na zadných nohách rastú oveľa pomalšie ako na predných. Je to podobné ako u ľudí, nechty nám na nohách rastú až štyrikrát pomalšie než na rukách.