Kto už zažil, že jeho domáci miláčik zjedol niečo nevhodné, a v lepšom prípade mu bolo "len zle", veľmi dobre vie, aký je to problém, najmä na Vianoce. A to ani nehovoriac o prípade horšom, kedy ide o skutočnú otravu.
Niektorí ľudia si kupujú mačku len preto, že si myslia, že nevyžaduje toľko času ako pes. Áno, je pravda, že s mačkou nemusíte trikrát denne na prechádzku, ale aj tak jej musíte venovať dostatok času, inak bude znudená a nespokojná.
Feromóny sú telu vlastné chemické látky, ktoré mačkám slúžia na vnútrodruhovej komunikáciu. Vo výlučkoch pachových žliaz sa nachádza rôzne feromónové frakcie. K terapiám, ktoré pozitívne ovplyvňujú správanie, sa používajú len dva a to F3 - feromón bezpečia a F4 - sociálne feromón. Vyrábajú sa synteticky, ale svojim zložením sa podobajú prírodným substanciám z tvárových žliaz.
Chuť do jedla by mala byť u zdravých mačiek viacmenej stále rovnaká. Ak u svojho maznáčika pozorujete zvýšený apetít, môže to byť známkou nudy. Nechutenstvo naopak môže signalizovať chorobu.
Premýšľate, čím tento rok obdarujete vášho mačacieho maznáčika? Pod stromčekom by mal nájsť hračku a niečo dobré pod zub. A ak bol celý rok hodný, tak aj nejakú špecialitu. Inšpirujte sa.
Značkovanie je pre majiteľa nemilé, mačky umiestňujú moč na určité, väčšinou nápadné miesto. Zvieratá tak jasne označujú svoje teritoriálne nároky, neistí jedinci tým posilňujú pocit domova s tým spojeného bezpečia.
Snažte sa uspokojiť mačacie potrebu šplhanie tým, že jej pripravíte nejaké miesto, kde si bude môcť dosýta poškrabať a vyliezť na vrchol. Táto aktivita navyše posilňuje svaly a pomáha mačku udržiavať v kondícii. Mačací strom pomôže preorientovať jej túžby šplhať po závesoch alebo záclonách.
Každá mačka má rada pohodlie, preto ju doma pripravte miesto k odpočinku. A nie len jedno, ale hneď niekoľko.
Priviezli ste si domov malé mačiatko, alebo dospelú mačku z útulku? Dopredu všetko potrebné nachystajte a nechajte novému členovi rodiny dostatok času na "rozkukaní". Deň príchodu je dôležitý, od tejto chvíle musíte nastaviť mantinely vášho spolužitia.
Louden o potravu je typické pre psov, ale nezriedka sa objavuje aj u mačiek. Príčinu treba hľadať najprv u majiteľa.