Snáď vo všetkých chovateľských publikáciách sa môžete dočítať, že mačka by sa mala kŕmiť niekoľkokrát za deň menšími porciami potravy, že je to lepšie pre trávenie. Podľa nového kanadského výskumu ale kŕmenie mačiek jednou väčšou porciou za deň môže lepšie kontrolovať pocity hladu.
Existujú mačky, ktoré sú vyložene individualistky a prítomnosť druhej mačky v domácnosti by nezniesli. Ale tvrdiť, že sú všetky mačky samotárky, je mýtus. Mačky majú väčšinou spoločnosť rady a mačacieho kamaráta človek nenahradí, nech sa snaží akokoľvek.
Kvôli Koronavirové kríze sme v priemere oveľa viac doma, než sú naše mačky zvyknuté. Lockdown skrátka mení denný režim nielen nás, ale aj našich zvieracích miláčikov. Môže to mať pozitívny efekt, pretože sa im dostáva viac pozornosti, ale niektoré mačky môžu mať s touto zmenou problémami. A čo sa stane, až sa život zase vráti k normálu?
Správanie mačiek ovplyvňuje nielen spôsob odchovu a skúsenosti, ale aj zdedené vlastnosti. Pretože sa otec-kocúr na odchovu mačiatok väčšinou vôbec nepodieľa, možno do určitej miery usudzovať, ktoré vlastnosti po ňom mačiatka získavajú dedične.
Hlavne u vonkajších mačiek sa niekedy stane, že zviera príde domov a kríva. V prvom rade mačku pozorujte pri pohybe. Zlepšuje sa pohyb, keď vytiahnete kŕmenie alebo pamlsok? Prestala mačka jednu nohu úplne používať, alebo ju len menej zaťažuje?
Aby sa mačka doma nenudila, kúpte jej rôzne vychytávky. Jednou z nich je aj mačacie tunel. Pre vašu štvornohú kamarátku predstavuje najprv skúšku odvahy, potom zdroj zábavy aj príjemné útočisko.
Kto by nechcel svojho maznáčika hýčkať doma pripravenými pochúťkami? Vianoce sú ten pravý čas, kedy môžete mačičku trochu rozmaznať. Vyprážaného kapra a vanilkové rožteky vynechajte a radšej stavte na mačacie menu.
Kto už zažil, že jeho domáci miláčik zjedol niečo nevhodné, a v lepšom prípade mu bolo "len zle", veľmi dobre vie, aký je to problém, najmä na Vianoce. A to ani nehovoriac o prípade horšom, kedy ide o skutočnú otravu.
Niektorí ľudia si kupujú mačku len preto, že si myslia, že nevyžaduje toľko času ako pes. Áno, je pravda, že s mačkou nemusíte trikrát denne na prechádzku, ale aj tak jej musíte venovať dostatok času, inak bude znudená a nespokojná.
Feromóny sú telu vlastné chemické látky, ktoré mačkám slúžia na vnútrodruhovej komunikáciu. Vo výlučkoch pachových žliaz sa nachádza rôzne feromónové frakcie. K terapiám, ktoré pozitívne ovplyvňujú správanie, sa používajú len dva a to F3 - feromón bezpečia a F4 - sociálne feromón. Vyrábajú sa synteticky, ale svojim zložením sa podobajú prírodným substanciám z tvárových žliaz.