Mačky rady vysedávajú na vyvýšených miestach, preto je pre nich kuchynská linka tak lákavá. Navyše sa tam pripravuje jedlo, takže je pult magicky priťahuje. Niektoré mačky majú rady aj kvapkajúci kohútik v dreze. Lenže väčšina ľudí svojho chlpatého maznáčika na linke skrátka nechce. Ako ho to odnaučiť?
Mačky miaukajú hlavne pri kontakte s ľuďmi. Ale vysoké a vytrvalé mňaukanie môže ľahko začať liezť na nervy. Čo robiť, ak je mačka hlučná?
Mačiatka a mladé mačky sa často v útulkoch dlho neohrejú, staršie zvieratá obvykle čakajú na novú rodinu oveľa dlhšie. Pritom adopcia mačky seniorky vôbec nie je zlý nápad. Jej spoločnosť vás bude obohacovať a ušetríte si nervy s divokým dospievaním.
Mačky, ktoré požierajú nestráviteľné predmety, napríklad vlnené oblečenie, trpí tzv. Pica. Niektoré plemená, obzvlášť mačky siamské a barmské, sú prirodzene náchylnejšie na okusovanie vlny. Čo s tým robiť?
Mačky, rovnako ako ľudia, môžu trpieť zubným kameňom a zápaly ďasien. Skoro 75% mačiek má do 3 rokov veku nejakou formou dentálnych ťažkostí. Pravidelná domáci zubná hygiena udrží mačacie zuby a ďasná zdravé. A vy navyše ušetríte za veterinárne ošetrenie.
Povel sadni jedným z prvých, ktoré sa učia malá šteňatá. Ale sadnúť na povel môžete s trochou šťastia a maškŕt naučiť aj vašu mačku. Aj keď to pre mačku nie je dôležitá zručnosť, môžete urobiť dojem na priateľov. A mačky, ktoré si vie na povel sadnúť, sa potom lepšie sústredí na tréning ďalších trikov. Ako na vec?
Každú mačku, či už obyčajnou alebo ušľachtilú, by ste mali po jej príchode do vášho domova vziať na prehliadku k veterinárovi.
Zima je nenávratne preč a konečne sme privítali jar. Nie vždy ho však spoznáme jenom podľa rozkvitnutých stromov a hrejivého slniečka - majitelia štvornohých maznáčikov vedia, že jar prichádza, akonáhle ich pes či mačka začne zvýšene línat. Chlpy sa potom nachádzajú aj na úplne nečakaných miestach, skrátka úplne všade. Svojho maznáčika však môžeme pri pĺznutie podporiť a pomôcť mu.
Niektoré domáce mačky, aj keď to nemajú povolené, sa snaží utekať vchodovými dverami. Akonáhle niekto vchádza alebo odchádza, mačka sa náhle pokúsi vybehnúť von, než ju stihnete chytiť. Čo s tým?
Vzhľadom k tomu, že veľa ľudí trávi posledný rok viac času doma, stúpa aj počet mačiek s nadváhou. Majitelia sú častejšie v pokušení dať svojmu miláčikovi viac krmiva alebo maškŕt, keď si zrovna mňoukne. Lenže to, čo u mačiek so zdravou váhou nepredstavuje problém, u obéznych jedincov môže škodiť.