Prokrastinovat možno rôznymi spôsobmi. Pokiaľ máte výčitky, že sa moc často pozeráte na vtipné videá s mačkami a zdržujú vás to od práce, tak zadržte. Táto činnosť môže byť veľmi prospešná. Posilňuje totiž pozitívne emócie a znižuje negatívne pocity. A existuje na to dokonca výskum.
Existujú mačky, ktoré sú vyložene individualistky a prítomnosť druhej mačky v domácnosti by nezniesli. Ale tvrdiť, že sú všetky mačky samotárky, je mýtus. Mačky majú väčšinou spoločnosť rady a mačacieho kamaráta človek nenahradí, nech sa snaží akokoľvek.
Niektorí ľudia si kupujú mačku len preto, že si myslia, že nevyžaduje toľko času ako pes. Áno, je pravda, že s mačkou nemusíte trikrát denne na prechádzku, ale aj tak jej musíte venovať dostatok času, inak bude znudená a nespokojná.
Feromóny sú telu vlastné chemické látky, ktoré mačkám slúžia na vnútrodruhovej komunikáciu. Vo výlučkoch pachových žliaz sa nachádza rôzne feromónové frakcie. K terapiám, ktoré pozitívne ovplyvňujú správanie, sa používajú len dva a to F3 - feromón bezpečia a F4 - sociálne feromón. Vyrábajú sa synteticky, ale svojim zložením sa podobajú prírodným substanciám z tvárových žliaz.
Značkovanie je pre majiteľa nemilé, mačky umiestňujú moč na určité, väčšinou nápadné miesto. Zvieratá tak jasne označujú svoje teritoriálne nároky, neistí jedinci tým posilňujú pocit domova s tým spojeného bezpečia.
Snažte sa uspokojiť mačacie potrebu šplhanie tým, že jej pripravíte nejaké miesto, kde si bude môcť dosýta poškrabať a vyliezť na vrchol. Táto aktivita navyše posilňuje svaly a pomáha mačku udržiavať v kondícii. Mačací strom pomôže preorientovať jej túžby šplhať po závesoch alebo záclonách.
Každá mačka má rada pohodlie, preto ju doma pripravte miesto k odpočinku. A nie len jedno, ale hneď niekoľko.
Priviezli ste si domov malé mačiatko, alebo dospelú mačku z útulku? Dopredu všetko potrebné nachystajte a nechajte novému členovi rodiny dostatok času na "rozkukaní". Deň príchodu je dôležitý, od tejto chvíle musíte nastaviť mantinely vášho spolužitia.
Louden o potravu je typické pre psov, ale nezriedka sa objavuje aj u mačiek. Príčinu treba hľadať najprv u majiteľa.
Niektoré mačky pĺznu viac, iné menej. Vypadávanie srsti je výrazné najmä u zvierat s dlhšou srsťou, ale aj krátke chlpy nalepené na oblečenie dokážu majiteľa poriadne potrápiť. Čo robiť, aby ste z mačacích chlpov nešíleli?